Toprağın ve kültürel varlığın sesi bir kadın

Kadın Haberleri —

Nemonte Nenquimo/foto:AFP

Nemonte Nenquimo/foto:AFP

  • 2020 Goldman Çevre Ödülü'nü alan Waorani yerli halkından  Nemonte Nenquimo kendisini, halkının topraklarını, ekosistemini, kültürünü, ekonomisini ve yaşam tarzını korumaya adadı.

Doğanın, tarihin ve kültürün koruyucu olan kadınlar, dünyanın neresinde olursa olsun değerlerini korumak için mücadelesini sürdürüyor.

1985 yılında dünyaya gelen ve Ekvador’un Amazon bölgesinde Waorani ulusundan yerli halkından olan Nemonte Nenquimo de bu kadınlardan birisidir. 2020 Goldman Çevre Ödülü sahibini alan Nenquimo, kendisini atalarının topraklarını, ekosistemini, kültürünü, ekonomisini ve yaşam tarzını korumaya adadı.

Gaste Avrupa’dan Betül Yangın’ın hikayesini yazdığı Nenquimo, bugün hala Waorani ve diğer yerli toplulukların kendi kaderini tayin hakkı, hakları, kültürel varlığın ve toprakların korunması için mücadele etmeye devam ediyor.

Petrol imtiyazlarına karşı ilk adım

Planlanan petrol imtiyazlarına karşı mücadele etmek amacıyla 2015 yılında yerli bir örgüt olan Ceibo Alliance’ı kurdu ve Pastaza eyaletinin Waorani’sini temsil eden bir örgüt olan CONCONAWEP’in başkanı seçildi. Nenquimo’nun 4 yaşında bir kızı var ve Nemonpare köyünde geniş ailesiyle birlikte yaşıyor.

Dünyadaki biyolojik çeşitlilik açısından en zengin olan ülkeden birisi sayılan Ekvador, önemli yerli topluluk popülasyonlarına sahip el değmemiş Amazon yağmur ormanlarını içerir.

Bu bölgenin uzun süredir koruyucusu olan Waorani halkı, küçük klan yerleşimleri halinde örgütlenmiş geleneksel avcı-toplayıcılardır. 1958’de Amerikalı misyonerlerin ulaştığı, en son temasa geçilen halklar arasındalar ve bugün sayıları 5.000 civarında. Waorani bölgesi, Smithsonian’a göre “dünyanın diğer yerlerinden daha fazla yaşam türüne sahip olabilecek” Yasuni Ulusal Parkı ile örtüşüyor. Waorani nüfusunun %80’i orijinal ata topraklarının onda birinde yaşıyor.

Waorani topraklarını ranta açma

2018 yılında Ekvador Hidrokarbon Bakanı, aralarında Exxon ve Shell’in de bulunduğu çokuluslu petrol şirketlerinin yatırımlarını çekme çabaları kapsamında yedi milyon dönümlük birincil Amazon ormanını kapsayan 16 yeni petrol imtiyazının açık artırmaya çıkarılacağını duyurdu. İmtiyazlar Waorani, Shuar, Achuar, Kichwa, Shiwiar, Andoa ve Sápara uluslarının tapulu topraklarında bulunuyordu ve yerli hakları doğrudan ihlal ediliyordu. Bir alan neredeyse tamamen Waorani bölgesiyle örtüşüyor.

Toplulukları örgütledi

Ekvador hükümeti arazi açık artırmalarını duyurduktan sonra Nenquimo liderlik rolünü üstlendi ve Waorani topluluklarını örgütlemeye başladı. Bölge çapında toplantılar düzenledi ve köy liderleriyle röportajlar yaptı, halkının potansiyel yatırımcıları hedef alan “Yağmur Ormanlarımız Satılık Değil” sloganıyla dijital bir kampanya başlatmasına yardımcı oldu ve petrol endüstrisine ve Ekvador hükümetine dünya çapında 378.000 kişinin imzaladığı bir dilekçeye öncülük etti.

Kadın üretimine öncülük

Aynı zamanda Nenquimo, yağmur suyu toplama sistemleri ve güneş panelleri kurarak ve kadınların liderliğindeki organik kakao ve çikolata üretim işini destekleyerek toplulukların petrol şirketlerinin yardımlarından bağımsız olmalarını proaktif bir şekilde destekledi. 16 topluluğu kapsayan 500.000 dönümden fazla Waorani bölgesinin haritasını çıkaran bir topluluk haritalama projesinde önemli bir rol oynadı.

Nenquimo ayrıca Waorani gençlerine film yapımcısı olmaları ve çalışmalarını belgelemeleri için eğitim sağladı; yağmur ormanlarının ve Waorani bölgesinin havadan drone görüntüleri de dahil olmak üzere kampanya için güçlü görüntüler ve videolar yayınladı.

Topraklarını petrol aramalarından korudu

Sonuç olarak Nenquimo, Waorani davasının mahkemelere taşınmasına yardımcı oldu ve Waorani’nin “Özgür, Önceden ve Bilgilendirilmiş Rıza hakkını” ihlal ettiği için Ekvador hükümetine karşı açılan bir davada baş davacı olarak görev yaptı. Nisan 2019’da Ekvador mahkemeleri Waorani lehine karar verdi ve bu karar aynı yılın Temmuz ayında temyiz mahkemesinde de onaylandı. Nenquimo’nun liderliği, 500.000 dönümlük Amazon yağmur ormanının ve yerli topraklarının petrol çıkarılmasından korunmasına yardımcı oldu. Yerli halk ile Batı toplumu arasında ustalıkla köprü kurdu, yaşlılarla gençleri bir araya getirdi ve bir zamanlar bölünmüş olan farklı yerli kabileleri birleştirdi.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.