Tuğluk'a ‘savunma’ dayatması

Kadın Haberleri —

Aysel Tuğluk

Aysel Tuğluk

  • Demans hastası Aysel Tuğluk’un avukatları, müvekkillerinin savunmasının alınması yönünde verilen mahkeme kararına itiraz etti. 

Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk, unutkanlığa neden olan ve zihnin sistematik düşünmesini engelleyen demans hastalığı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği ihlal kararı üzerine 27 Ekim 2022’de tahliye edilmişti. Tuğluk hakkında tahliye sonrası "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla dava açıldı. Dava dosyasına bakan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuğluk'un Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılarak savunma yapması için ara karar kurdu. 

Tuğluk hakkında açılan davanın duruşması 5 Mayıs’ta görüldü. Tuğluk, rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadı. Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin cezasının infazı iyileşinceye kadar ertelendiğine işaret ederek, bu durumun yargılama için “bekletici mesele” yapılmasını istedi. Müvekkilinin fiziken sadece yürüyebildiğini, tüm bakımlarının başkası tarafından yapıldığına dikkat çeken Çelebi, yargılamanın durdurulmasını istedi. Mahkeme, iddialar hakkında savunmasının tespiti için Tuğluk hakkında gerekli işlemlerin yerine getirilmesine, talimat yazılması halinde ise SEGBİS talimatı yazılması yönünde karar kurdu. 

 Mahkeme, ayrıca Tuğluk'un başka bir dosyadan yargılamasının sürdüğü Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Adli Tıp Kurumu’ndan talep ettiği görüş yazısının gelmesi halinde kendilerine gönderilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Van'da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan "Örgüt propagandası" davasının, görülen dosya ile birleştirilmesine karar verdi. 

Tuğluk’un avukatları Çelebi ve Reyhan Yalçındağ, müvekkillerin yargılanmasının sürdürülmesi ve savunma yapmaya zorlanmasına itiraz etti. Dilekçede, Tuğluk’un İstanbul'daki ikametgahında başkasının refakatiyle yaşamını sürdürdüğüne işaret edilerek, ifade alınması yönünde verilen talimat evrakının iadesi ve yargılamanın durdurulması talep edildi. 

AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.