Tüm yapımızla hamle için çalışacağız

Diaspora Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 16:32

  • KON-MED:  “Abdullah Öcalan’a Özgürlük nsiyatifi'nin balatmı olduu dünya çapındaki küresel kampanyaya KON-MED, 5 federasyon ve tüm yapımızla aktif olarak katılacaımızı belirtiyoruz.”

 

KON-MED ve bileşenleri ile Almanya’daki Kürdistani ve Türkiyeli örgüt ve kurumların temsilcileri yaptıkları ortak açıklamayla "Zamanı geldi" hamlesine aktif katılım çağrısında bulundu.

Almanyadaki Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED) ve bağlı federasyonlar ile çok sayıda kurum temsilcisi Almanya’nın Frankfurt kentinde dün ortak basın toplantısı düzenledi. "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesinde aktif olarak yer alacaklarını duyuran kurumlar, 10 Ekim Dünya Öcalan'a Özgürlük Günü' yürüyüşlerine de katılmaya çağırdı.

Almanya’daki federasyonların çatı örgütü KON-MED’in Eşbaşkanı Tahir Köçer, "Bütün Kürdistanlı, Türkiyeli ve dünyanın çeitli ülkelerinden demokrasi, barı yanlısı ve ilerici güçlerin oluturduu A. Öcalan’a Özgürlük nsiyatifi'nin balatmı olduu dünya çapındaki küresel kampanyaya KON-MED, 5 federasyon ve tüm yapımızla aktif olarak katılacaımızı belirtiyoruz'' dedi. 

Birlikte mücadele

Birlikte mücadelenin önemine vurgu yapan Köçer, "Kararlı ve aralıksız yaygın bir direni ve topyekün mücadeleyi her alanda gelitirdiimiz taktirde, sömürgeci faist Türk devletinin yenilgisi ve çöküü hızlanacaktır. Bunun yolu da, Kürt ulusal birlii, bölge halklarıyla Kürtler arasında demokratik mücadele birliktelii ile enternasyonalist ortaklama ve dayanımayı büyütmekten geçiyor" diye konuştu. Köçer, "Tüm yapımız, ve demokrasi güçleriyle birlikte Almanya’nın birçok merkezinde yapılacak ’10 Ekim Dünya Abdullah Öcalan'a Özgürlük Günü' yürüyü ve mitinglere en güçlü bir ekilde katılmaya çaırıyoruz'' dedi.

Hep birlikte alanlarda olalım

KON-MED’e bağlı federasyonlar FCK BW-BAYERN, FED-KURD, FED-DEM, FCDK-KAWA, FED-MED’in yanı sıra DKTM, CÎK, PYD, HDP, MAR-DEF, Devrimci Parti temsilcileri de açıklamaya katıldı.

FED-KURD Eşbaşkanı Menderes Ertürk, FED-DEM Eşbaşkanı Sait Bilgin yaptıkları konuşmalarda hamleyi yapacakları eylem ve etkinliklerle büyüteceklerini vurguladı.

MAR-DEF Eşbaşkanı Aziz Tunç, "Tüm halkların komploya boşa çıkartmak bir arada mücadele vermesi gerekir" dedi.

CÎK’ten Mele Muhammed, "Ortadoğuda AKP-MHP Kürt halkına dönük soykırım politikası uygulamaktadır. Buna karşı el ele verip ayaklanmamız lazım. Özgürlük yolunu güçlendirmek, Önder Öcalan'nın özgürlüğü için bir arada mücadele edelim'' dedi.

Zaman özgürlük zamanı

PYD adına yapılan açıklamada ''Önderliğin özgürlüğü için eylemlere devam edeceğiz. Zaman serhildan, özgürlük zamanıdır'' denildi.

HDP adına konuşan Faysal Sarıyıldız ise ''Sayın Öcalan şahsında milyonlarca insan esaret altındadır. HDP programını Sayın Öcalan'ın felsefesinden almıştır. HDP'nin başarısını Öcalan'ın başarısı saydıkları için bu kadar saldırıyorlar.  Dünyanın her yerinde başlayan bu hamlenin başarısı halkların kurtuluşu anlamına geliyor'' diyerek, tüm halkları direnişe davet etti.

Öcalan pankartına yasak

Öte yandan "Die Zeit ist reif, Freiheit für Öcalan" yazılı pankartın açılması ise üzerindeki Abdullah Öcalan fotoğrafı nedeniyle engellendi.

Y.ÖZGÜR POLİTİKA/FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.