Türk SİHA'larını beslemeyin

Dünya Haberleri —

5 Kasım 2021 Cuma - 16:22

TB2BAYRAKTAR/Foto: wikipedia

TB2BAYRAKTAR/Foto: wikipedia

  • Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda (NDAA) dış politikayla alakalı olarak Türkiye ve Azerbaycan hakkında iki değişiklik önergesi sundu.

 

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Menendez'in NDAA'da önerdiği değişikliklerin, ABD’nin Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) programının yayılmasının ulusal güvenlik sonuçlarını izleme ve değerlendirme yeteneğini önemli ölçüde iyileştirmeyi, ayrıca ABD'nin Azerbaycan’a askeri yardımı yasaklayan 1992 tarihli yasanın baypas edilmesine yönelik başka istisnaları önlemeyi amaçladığı kaydedildi.

Değişiklik önergelerinden ilki, 1992’de yürürlüğe giren ve Ermenistan ve Dağlık Karabağ'a karşı tüm ablukaları ve diğer saldırgan güç kullanımlarını durdurmak için kanıtlanabilir adımlar atana kadar Azerbaycan’a yardımın çoğunu yasaklayan “Özgürlüklere Destek Yasası”nın 907. maddesine ilişkin istisnaların uygulanmasını sona erdiriyor. Açıklamada, “Azerbaycan hükümeti açıkça bu adımları atmadı, ancak bu hükümete yapılan yardımlar son yıllarda hızla arttı’’ ifadesine yer verildi.

Zamanı çoktan geldi

Menendez, “Bakü'deki rejim, Türkiye'nin de desteğiyle, Ermenistan ve Azerbaycan arasında barışçı, müzakere edilmiş bir süreç yerine şiddet yolunu seçmeye devam ederken, bu ve gelecekteki tüm yönetimlerin bu tür yardımları durdurmasının ve Özgürlüklere Destek Yasası'nın 907’nci maddesine uyulmasının zamanı çoktan geldi” dedi.

Türk SİHA’larına karşı

İkinci değişiklik önergesiyse, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'un 2018'den bu yana Türkiye'nin drone ihracatına ve bu droneların ABD firmaları tarafından üretilen parça veya teknolojileri içerip içermediğine ilişkin rapor hazırlamasını zorunlu kılıyor. Önerge ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nı Türkiye'nin ihracatının Silah İhracatı Kontrol Yasası’nı veya diğer herhangi bir ABD yasasını veya yaptırımını ihlal edip etmediğini belirlemekle yükümlü tutuyor. Açıklamada, “Türk insansız hava araçları geçen yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşta belirleyici bir rol oynadı. O zamandan beri Polonya, Fas ve Ukrayna, Bayraktar TB2'yi satın aldı ve Angola, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Ruanda da dahil olmak üzere diğer birçok ülke de ilgilendiğini belirtti’’ ifadesine yer verildi.

Barış için tehdit

Menendez, Türkiye'nin drone satışlarının tehlikeli, istikrarı bozucu; barış ve insan hakları için bir tehdit olduğun vurgulayarak, ABD’nin bunun bir parçası olmaması gerektiğini vurguladı. Menendez, söz konusu değişikliğin, “Amerikan parçalarının bu Türk silahlarına dahil edilmesinin engellenmesi gerektiğinin bir teşhisi" olduğunun altını çizdi.

27 üye yasaklanmasını istemişti

ABD Kongresi’nin 27 üyesi, 11 Ağustos’ta Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a mektup göndererek Türkiye'nin İHA (insansız hava aracı) ve SİHA (silahlı insansız hava aracı) programlarının 'birçok bölgede istikrarsızlığa sebep olduğu' endişelerini dile getirmii, bu durumun ABD çıkarlarını, müttefiklerine ve ortaklarına tehdit oluşturduğunu savunmuştu. Temsilciler Meclisi Üyeleri, herhangi bir drone teknolojisinin ABD'den Türkiye'ye ihracatının derhal askıya alınmasını talep etmişti.  WASHINGTON

Demokrasi Zirvesi’ne davet edilmedi

Demokrasi Zirvesi'ne Türkiye’nin davet edilmediği ortaya çıktı. ABD Başkanı Biden, 9-10 Aralık 2021’de ülkelerin demokratik yenilenmeleri için en büyük tehditlerle mücadele etmek üzere hükümet, sivil toplum ve özel sektörden liderleri bir araya getirecek iki Demokrasi Zirvesi’nden ilkine ev sahipliği yapacak. POLITICO tarafından basına sızdırılan rapora göre, Türkiye ve Macaristan gibi ülkelerin liderlerinin ‘yıllardır demokratik sistemi baltaladığı’ gerekçesiyle toplantıya davet edilmediği aktarıldı. POLITICO‘nun dış haberler muhabiri Nahal Toosi‘nin elde ettiği katılımcı listesinde 106 ülke bulunuyor. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.