Türkiye neden geri çekildi?

Dünya Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 15:05

  • Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik, Almanya Başbakanı Merkel’in Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ardından yerini "diyalog" çağrılarına bıraktı. 

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik “Türkiye’nin faaliyetlerini askıya alması” üzerine kısmen azalmış görünüyor.

Almanya Başbakanı Merkel’in Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ardından Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz üzerinden yaşanan gerilim yerini “diyalog” çağrılarına bıraktı.

Yunanistan hükümet sözcüsü Stelya Petsas da önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gemi sayısını azalttığını söyledi. “Müzakereye hazırız” diyen Petsas, Türkiye ile “uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde” görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da konu hakkında yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakerelerin devam ettiği sırada daha yapıcı bir tutum belirleyene dek biraz beklememiz gerektiğini söyledi” diye belirtti.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimin, Merkel-Erdoğan görüşmesinin ardından düşmesi dikkat çekti.

FRANKFURT

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.