Türkiye şantajı sürdürüyor

Dünya Haberleri —

16 Eylül 2022 Cuma - 18:30

  • Türkiye’nin İsveç’te henüz kurulmayan yeni hükümete baskı ve şantaj yaptığı ortaya çıktı.

 

İsveç’te yayın yapan Expressen gazetesinde “Türkiye, yeni Kristersson hükümetine baskı yapıyor” başlığıyla yayınlanan bir haberde, Ankara'nın 'verilen sözlerin tutulması konusunda' baskı yaptığı ileri sürüldü. Haberde, İsveç’in henüz kurulmayan yeni hükümetini bir an önce Haziran ayında verilen sözler konusunda görüşmeler yapmaya çağıran Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “İsveç biliyor ki, eğer ileri doğru bir adım atmazlarsa bu anlaşma Türkiye tarafından onaylanmayacak” diyerek, şantaja devam ettiği bildirildi. 

Muhafazakar Parti lideri Ulf Kristersson ve İsveç Demokratları lideri Jimmie Akesson (solda).

Sağ hükümet geliyor 

İsveç’te seçim yenilgisini kabul eden Başbakan Magdalena Andersson’ın istifa etmesiyle 8 yıllık Sosyal Demokrat Parti iktidarı sona ermişti. Ülkeyi artık sağ bir hükümetin yönetmesi bekleniyor. İsveç basınına göre, 11 Eylül’deki genel seçim sonrası zaferini ilan eden sağ bloktaki partilerin önünde üç alternatif hükümet senaryosu bulunuyor. Birinci ve yüksek ihtimal, Muhafazakarlar (M) ile Hıristiyan Demokratlar’ın (KD) kuracağı hükümete, İsveç Demokratları (SD) ile Liberaller’in (L) dışarıdan destek vermesi. İkinci senaryo, M, KD ve L’nin olduğu hükümete SD’nin dışarıdan destek vermesi. Üçüncü ihtimal ise 4 partinin birlikte hükümeti kurması. L, SD’nin hükümete girmesine çok daha net bir şekilde karşı çıkarken, SD de L’nin bakanlık almasına sıcak bakmıyor. Ülkenin yeni başbakanı olması beklenen Muhafazakar Parti lideri Ulf Kristersson ise dışişleri, adalet, savunma ve ekonomi bakanlığını kimseye kaptırmaya niyetli değil.

SD Göç Bakanlığı’nı istiyor

Seçimin galibi olarak görülen ve son seçimle oylarını artırarak ülkenin ikinci büyük partisi olan aşırı sağcı SD’nin lideri Jimmie Akesson da gözünü Göç Bakanlığı’na dikmiş durumda. 

Andersson kapıları kapatmadı

Andersson’ın Perşembe günü istifasını sunduğunda meclis başkanına ilerde Muhafazakar lideri Kristersson ile görüşmeye açık olduğunu söyledi belirtildi. Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre Andersson, “Eğer Muhafazakarlar başka fikirlerle gelirse ve aşırı sağcı SD yerine benimle çalışmak isterlerse kapımı açık tutuyorum” dedi.

Lööf liderliği bırakıyor

2018 yılında yapılan seçimlerin ardından, yükselişe geçen aşırı sağın etkisini kırmak için sağ bloktan ayrılan ve Libarellar ile birlikte Sosyal Demokratlar ve Çevre Partisi’nin azınlık hükümetine dışarıdan destek veren Merkez Parti’nin lideri Annie Lööf ise parti liderliğini bırakıyor. Bu kararda Merkez Parti’nin son seçimde oylarını düşürmesinin ve Liberaller’in sağ bloka tekrar dahil olmasıyla partinin siyasetteki kilit rolünü yitirmesinin etkisi olduğu belirtiliyor. STOCKHOLM

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.