Türkiye'yi İmralı'ya dönüştürüyor

26 Ocak 2023 Perşembe - 19:20

HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit

HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit

  • HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, seçimleri kaybedecek olan AKP-MHP iktidarının, tüm Türkiye’yi İmralı Adası’na dönüştürmek istediğini söyledi.

Kürtlere kölelik koşullarını dayatan ve soykırım savaşını yürüten derin aklın, sadece AKP-MHP ile sınırlı olmadığını belirten HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Bu, bir devlet konsepti ve sistem içi bütün güçlerin ortaklaştığını görüyoruz" dedi.

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Riha Milletvekili Ömer Öcalan, 20 Ekim 2022’de; Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir ve Erdal Aydemir, 30 Kasım 2022’de; Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Sezai Temelli, Remziye Tosun, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir ve Şevin Coşkun ise 22 Aralık 2022’de Öcalan ile görüşme talebiyle Adalet Bakanlığına başvurdu. Abdullah Öcalan’dan 22 aydır haber alınamaması, başvurulara 100 gündür cevap verilmemesini değerlendiren HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, AKP-MHP iktidarının Kürt halkının tüm kazanımlarını hedef haline getirdiğine ve tüm demokratik taleplerini görmezden geldiğini söyledi.

Bu bir devlet konsepti

Dört parça Kurdistan’da Kürtlerin mevcut kölelik koşullarının devam etmesini sağlayan daha derin bir aklın varlığına işaret eden Koçyiğit, şunları söyledi: "Bu, sadece AKP-MHP ile sınırlı değil. Bu, bir devlet konsepti ve bu konsept üzerine konsensüs var. Burada sistem içi bütün güçlerin ortaklaştığını görüyoruz. Aslında uluslararası güçlerin de bu konuda taraf olduklarını ve Kürt halkının bir yüz yıl daha kölelik koşullarında yaşaması için herkesin iş birliği yaptığını da söylemek gerek.”  

Koçyiğit, marjinalize etmeye çalışan anlayışa karşı Kürtlerin, Öcalan’ın demokratik ulus, demokratik konfederal sistem ve Demokratik Cumhuriyet tezleriyle birlikte bambaşka bir ufka kavuştuğunu belirterek, "Şimdi ise çok daha evrensel çok daha kapsayıcı bir zeminde ortak mücadelenin araçlarını yarattılar ve çok daha demokratik bir anlayışın öncü gücü haline geldiler” dedi.

Aynı zamanda bir yönetme biçimi

Devam eden savaş, HDP kapatma davası ya da Kobanê kumpas davasıyla ne yapılmak istendiğini çok iyi bildiklerini vurgulayan Koçyiğit, şöyle devam etti: "AKP-MHP, 2023 seçimlerinde kazanamayacak. ‘Ben kaybediyorsam tüm ülke kaybeder’ aklını devreye koymuş durumdalar. Tecritle beraber bütün demokratik mücadele alanlarına hiza vermeye çalışan bir iktidar var. Bu, bir yönetme biçimi. En temel insan haklarının dahi askıya alındığı, hukuksuzluğun temel norm olduğu bir sistemi, bütün Türkiye halklarına dayatmaya çalışıyor. Tecride hayır demeden, diğer itiraz ettiğimiz her şeyin bir detaya dönüşeceğini görmek gerek. İktidar, tüm Türkiye’yi İmralı Adası’na dönüştürmek istiyor. İmralı’daki tecride ses çıkaramıyorsak, yarın tüm ülkenin İmralı cezaevine dönüştüğünü göreceğiz.”

*****

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri

 

Vekillerin nöbeti 27. gününde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattıkları Adalet Nöbeti, 27. gününde devam ediyor.

Milletvekilleri Şevin Coşkun, Celadet Gaydalı, Muazzez Orhan, Kemal Peköz, İmam Taşçıer ve Hasan Özgüneş, dün “Tecrit insanlık suçudur”, “İmralı’da görüşme sağlansın” yazılı dövizlerle, Meclis önünde açıklama yaptı.

Meclis önünde konuşan Coşkun, “Avukatların, ailelerin başvuruları yanıtsız bırakılıyor. Eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimizin başvuruları yanıtsız bırakılıyor. İmralı Cezaevi, Türkiye sınırları içerisinde bir cezaevi değil midir? Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Zamana yayarak, oyalayarak, bu hukuksuzluğun üstünü örtemezsiniz” dedi.

Adalet Bakanlığına çağrı

İmralı tecridini her yerde teşhir etmeye devam edeceklerini belirten Coşkun, "Adalet Bakanlığına görev ve sorumluluklarının buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. İnsanlık suçu olan bu tecride son verin. Eğer orada farklı bir hukuk ve sistem uygulanıyorsa çıkıp bunu açıklaması gerekiyor. Avukatların önündeki engeller kaldırılmalı. Bir an önce görüşmeler sağlanmalıdır. Tecrit, insanlık suçudur” şeklinde konuştu.

*****