Pirsûs’ta milyonları savurmuş

Suruç kayyum

Suruç kayyum

  • İki dönemdir Suruç’u gasp eden kayyum, 177 milyon TL borç bıraktı. Yüklü harcamaların ise seçime son üç gün kala yapıldığı ortaya çıktı. Tavuk, et, çiçek, kırtasiye alımı için milyonlar savrulmuş.

ASMİN BARAN/ RIHA

DEM Parti’nin kazandığı Pirsûs (Suruç) Belediyesi’nde maliye araştırması yapan eşbaşkanlar, kayyumların belediyeyi borç batağına sürüklediğini ortaya çıkardı. Belediyenin borucunun 120 milyon TL’si, 1 Ocak’tan itibaren yapılmış. Eşbaşkan Ayten Kaya, “Seçim takvimi başladıktan sonra yoğun bir borçlandırma yapılmış. Borcun büyük bir bölümü hayali faturalara dayanıyor” dedi.

Yüzde 57 gibi bir oy oranıyla halkın kayyumları göndererek iradesini yeniden ortaya koyduğu Riha’nın Pirsûs ilçesinde DEM Parti’li eşbaşkanlar göreve başladı. İlk iş olarak kayyumun belediye etrafına bıraktığı beton duvarları kaldıran belediye eşbaşkanları, daha sonra da kayyumların yarattığı tahribatı fotoğraflamak için kolları sıvadı. Detaylı inceleme raporunun hazırlandığı belediyede, kayyumların arkasında 177 milyon borç bıraktığı açığa çıkarken, yüklü harcamaların ise seçime son üç kala yapıldığı öğrenildi. Gastronomi merkezine tavuk alımı, kırtasiye malzemesi alımı, çiçek alımı ve yine devlet hastanesine yapılan harcamalar ile milyonlar harcayan kayyum arkasında ise ilçede çamurlu ve çukurlu yollar bıraktı.

 

 

Yol yok ama yolsuzluk var

Her yağışlı havada su içinde kalan yollardan geçemeyen ilçe halkı, 8 yıldır aynı çileyi yaşarken, kayyumun bıraktığı borçlara tepki gösteren Belediye Eşbaşkanı Müslüm Baran, son yağmurda çamurla dolan bir yol paylaşımı yaparak, “Çalışmamışlar, sadece çalmışlar” dedi. Paranın hiçbir şekilde halka harcanmadığını dile getiren Eşbaşkan Ayten Kaya ise ilçedeki yolların yapımı için gönderilen paranın bile çarçur edildiğini vurguladı.