Türkiye’ye F-35 yanıtı 

Dünya Haberleri —

17 Haziran 2022 Cuma - 18:30

ABD, ambargo uyguladığı Türkiye’ye F-16 ve F-35 savaş jeti satmıyor. 

ABD, ambargo uyguladığı Türkiye’ye F-16 ve F-35 savaş jeti satmıyor. 

  • ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etmesi karşılığında F-35 programına dönemez” dedi.

Demokrat Parti'den Adam Smith, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programına geri dönemeyeceğini söyledi. Savunma muhabirlerinin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Smith, “Bu Rusya’dan silah aldığı için Türkiye’yi cezalandırmak değil. Bu, S-400'ün F-35 ile aynı yerde olmaması ve oradaki kritik bilgilerin Ruslara ulaşma endişesiyle ilgili bir kaygı. Ben sonuçta Türkiye’ye bazı silahların verileceğini ancak F-35 savaş uçaklarının satılmayacağını düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı ittifak üyeleriyle yaptığı pazarlığa da değinen Smith, “O (Erdoğan) , ‘bana yeterince iyi teklif yapmadınız, biz de İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine kabul etmeyeceğiz’ diyor. Onun, en iyi pazarlığın bu olduğunu düşünmesi akıl almaz bir şey değil. Bizim, İsveç ve Finlandiya'nın işi de ortaya çıkan şeyin bu olmaması için müzakere etmek” ifadesini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da geçen hafta Türkiye’ye savaş uçağı satışıyla, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin farklı konular olduğunu söylemişti.

WASHINGTON

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.