Tutsaklar için 300 gündür nöbet

11 Eylül 2022 Pazar - 17:30

.

.

  • Hasta ve infazı yakılan tutsak yakınları, 300 gündür ATK, Diyarbakır Cezaevi ve Diyarbakır Adliyesi önünde nöbet tutuyor. Tutsak yakınları, “Hasta tutsaklar özgürleşinceye dek her alandayız” dedi. 

Hasta ve infazı yakılan tutsaklar için Amed'de devam eden Adalet Nöbeti eylemi, 300. gününe giriyor. Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK), Diyarbakır D Tipi Cezaevi ile Diyarbakır Adliyesi önünde 16 Kasım 2021'den beri nöbet tutan tutsak yakınları, talepleri karşılanıncaya kadar alanlarda olmayı sürdüreceklerini aktardı. 

Tutsak yakınları, Amed'deki eylemlerinin yanı sıra Ankara'ya giderek seslerinin duyulmasını istedi. Ankara'ya 4 Ocak 2022'de giden tutsak yakınları, ilk olarak Adalet Bakanlığı önünde eylem yapmak istedi. Polisin saldırarak abluka altında aldığı tutsak yakınları, polis kalkanları arasında "Adalet" diye haykırdı. Amed'e dönen tutsak yakınları, bir müddet Ame Barosu içinde nöbetlerini sürdürdü. Eylemlerinin 129. gününde Baro önünde açıklama yapmaları bir kez daha polislerce engellenen tutsak yakınları, polis engellini aşarak, taleplerini haykırmaya devam etti. 
 
Devlet kurumlarının önünde

Diyarbakır Emniyeti’nin Baro önündeki müdahalesini aşan aileler, o günden sonra adalet arayışlarını, hasta tutsakların tahliyesine engel olan üç devlet kurumun önüne taşıdı. Aileler haftanın üç günü Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve Diyarbakır Adliyesi önünde sürdürüyor.
 
8 ayda 50 tutsak katledildi
 
Ne siyasi iktidar ne de ailelerin önünde nöbet tuttuğu kurumlar, adalet talebine yanıt verdi. İHD verilerine göre 2022'nin 8 ayında çoğu hasta olmak üzere 50 tutsak yaşamını yitirdi. 
 
Biz de onlarla içerideyiz
 
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Abdüsselam Güler’in kardeşi İnci Güler, hem kardeşi hem de tüm hasta tutsaklar için aylardır nöbet eyleminde. MA'dan Eylem Akdağ ve Mahmut Altıntaş konuşan Güler, “Bir hasta tutsağın kız kardeşiyim. Ağabeyim 29 yıldır cezaevinde. Aylar kaldı çıkmasına ama ayları bitmeden çağırıp ‘Pişman mısınız?’ diye soruyorlar. Cezası bitti ama bırakılmıyor. Zaten cezalarını verdiniz. Yakınlarımız nasıl cezaevindeyse biz de aileler olarak aynı şekilde onlarla içerdeyiz. Hasta tutsakların hiçbirinin ölümlerini istemiyoruz. Adalet istiyoruz” dedi. 
Hasta tutsaklar özgürleşinceye dek eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Güler, şöyle devam etti: “Her yerde olmaya devam edeceğiz. Bugün cezaevlerinde son evreye gelen kanser hastaları var. Çıktıkları zaman ya bir ya da iki ay yaşayabiliyorlar. Devlet de bunu çok iyi biliyor. Eğer biraz vicdanları varsa yanımızda olmalarına izin versinler ki bir bardak su verelim.” 

Kalkın, bu zulmü reddedelim!
 
Adalet Nöbeti’ni sürdüren hasta tutsak Hamdüsena Ada'nın kardeşi Reşahat Ada ise şunları söyledi: “Biz zulüm ve zorbalığa karşı eyleme başladık. 20 gardiyan kardeşimi dövmüş. Ben de arkadaşlarıma ‘kalkın bu zulmü kabul etmeyelim’ dedim. Bu adaletsizliği kabul etmiyoruz. Baskı yapıyorlar, infazlarını yakıyorlar, disiplin cezaları veriyorlar ve sürgünle terbiye etmeye çalışıyorlar. Biz de bu zulüm ve zorbalığa karşı oturduk. Çağrımız, Cumhurbaşkanlığına, Adalet Bakanlığına; barış, adalet, kardeşlik istiyoruz.”

Çocuklarımız sahipsiz değil
 
Mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Ada, iktidarın ve soruna duyarsız muhalefetin sessizliğine tepki gösterdi. Ada, “Sokaklara çıkalım ve dünya bizi görsün. Dünya zindanlardaki işkenceyi görsün, dedik. Bir gün cezaevine, bir gün ATK’ye bir gün de adliye önüne gidiyoruz. Son damla kanımıza kadar çocuklarımızın arkasındayız. Bu saatten sonra bir saniye bile evlerimizde oturmayacağız. Sokak olur, hastane olur, adliye olur neresi olursa olsun kefenlerimizi kollarımıza alacağız, ruhumuz da ağzımızda alanlardayız. Bugün ne babalar çocuklarını görüyor ne de çocuklar babalarını. Ciğerimiz yanıyor. Gerekirse yine Ankara’ya gideceğiz. Çocuklarımız şerefli bir yoldadır, hırsız değiller. Dillerinin, topraklarının mücadelesini verdiler. Bu yüzden zindandalar. Biz onlara borçluyuz. Mücadelelerinin arkasındayız.” AMED
 

Tutsak yakınları, serbest bırakıldı

Hasta ve infazları yakılan tutsak yakınları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’nin 25’incisi önceki gün Kadıköy İskelesi önünde gerçekleştirildi. Polis, tutsak yakınları ve desteğe gelen kişileri darp ederek, ters kelepçe takıp gözaltına aldı. Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman, Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki ağır hasta tutsak Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, Afyon T Tipi Cezaevi'nde tek kişilik koğuşta tutulan Xemgin Karakaş'ın annesi Cemile Karakaş, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin de aralarında olduğu 8 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki ifade işlemlerinin ardından dün serbest bırakıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.