Tutuklandı, mal varlığına el kondu

Dünya Haberleri —

Alejandro Toledo

Alejandro Toledo

  • Peru’nun adı yolsuzluk ve kara para aklamayla anılan eski Cumhurbaşkanı Alejandro Toledo’nun tutuklanması ardından mal varlığına da el kondu. 

Uzun süredir yaşadığı Florida’da ABD’li yetkililere teslim olan ve ardından ülkesine 23 Nisan’da iade edilen Peru’nun eski Cumhurbaşkanı Alejandro Toledo tutuklu yargılandığı davalarla bağlantılı olarak mal varlıklarına el konuldu. Peru’da 2001-2006 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevi sırasında, 2 bin 600 kilometre otoyoldan ve 22 köprü inşaatından oluşan Interoceanica Sur otoyolu ihalesini 20 ila 35 milyon dolar rüşvet karşılığında Brezilya merkezli Odebrecht adlı şirkete vermek iddiasıyla tutuklanmıştı.
Lima Mahkemesi’nin aldığı kararla eski cumhurbaşkanı ve eşine ait 2, kayınvalidesine 6 adet olmak üzere toplamda 8 gayrimenkule ve bankada bulunan 42 bin 237 dolar nakde el konulduğu açıklandı.
Yaklaşık 2,8 milyar dolara mal olan otoyol inşaatının ihalesine fesat karıştırmak, rüşvet almak ve kara para aklamakla suçlanan Toledo, 2016 yılında yerleştiği ve 2019 yılında tutuklandığı ABD’den 23 Nisan tarihinde Peru’ya iade edilmişti. Toledo tutuklu yargılanıyor.

3 eski devlet başkanı Barbadillo’da
Hakkında 18 aylık önleyici gözaltı kararı bulunan ve 20 yıl hapis cezası istenen Toledo, Devlet Başkanları Hapishanesi olarak bilinen Barbadillo Cezaevi’nde tutuluyor.
Barbadillo Cezaevi 1990 ile 2000 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Alberto Fujimori ve 2021-2022 arasında başkanlık yapan Pedro Castillo da bulunuyor.

Hepsi rüşvet almış
Toledo, Peru’da Odebrecht’ten rüşvet almakla suçlanan tek cumhurbaşkanı değil. 2016-2018 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Pablo Kuczynski de Odebrecht şirketinden toplamda 4,8 milyon dolar rüşvet alma suçundan 2019 yılından bu yana ev hapsinde tutuluyor.
Kuczynski’den önceki cumhurbaşkanı Ollanta Humala ve 2011’e kadar iki kez cumhurbaşkanlığı yapan ancak 2019'da rüşvet nedeniyle tutuklanmamak için intihar eden Alan Garcia da Odebrecht davasına adı karışan cumhurbaşkanları arasında yer alıyor. LİMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.