Tutuklanma talebine gerekçesiz ret

Kadın Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 10:16

  • Gülistan Doku'nun dosyasındaki baş şüpheli Zainal Abarakov’un tutuklanması talebi 'hukuka uygun bulunmadığı' gerekçesiyle reddedildi.

Dersim’de 5 Ocak’tan beri (206 gündür) kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun dosyadaki baş şüpheli Zeinal Abarakov’un tutuklanma talebi reddedildi.
Doku ailesinin avukatı Ali Çimen yeni bilirkişi raporu ve gelen HTS kayıtlarının üzerine 23 Temmuz’da Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına Abarakov’un üçüncü kez tutuklanması için talepte bulunmuştu.
Başsavcılık, soruşturmanın tutuksuz devam etmesine karar verdi.
Konuya ilişkin bianet’e bilgi veren Çimen taleplerinin gerekçesiz reddedildiğini söyledi. Çimen “Gerekçe belirtmedi. Genel, birden çok talepte bulunmuştuk. Savcılık hukuka aykırı taleplerin kabulüne diğerlerinin reddine karar vermiş. Reddedilen taleplerin ne olduğunu biz de bilmiyoruz” dedi.
Bilirkişi raporuna göre Abarakov, 4 Ocak’ta Gülistan Doku’yu zorla alıkoymuş ve çevredeki bir vatandaşın polisi araması üzerine müdahale edilmişti.

Öte yandan Gülistan Doku’nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü’nün kısmen boşaltılması sürüyor.
Göldeki su seviyesi yaklaşık 7 metre kadar düşürülürken, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince baraj gölü yüzeyinde ve kıyılarında botlarla arama çalışmaları sürdürülüyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.