Üç kadın bir hayal!

Kadın Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 19:04

  • Nilüfer Akaya, Nevil Akşun ve Hatice Yıldırım Pekuz, açtıkları tandır evi ile hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Pişirdikleri ekmeklerle yöresel bir tat sunan kadınlar, hemcinslerine ise üretimden kopmamalarını tavsiye ediyor.

İki ay önce açtıkları tandır evi ile geçimlerini sağlayan kadınlar, akşam saatlerine kadar tandır ateşi başında yüzlerce ekmek pişiriyor. Kadınların pişirdiği ekmeklerden lavaş 1 TL 75 kuruş, biberli 3 TL ve kete ise 7 ile 10 TL arasında satılıyor.  

Erkeklerden daha başarılıyız
Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’ın haberine göre, kendi emeğiyle bir iş yeri açma hayalini gerçekleştiren kadınlardan Nilüfer Akaya, Bodrum’da yöresel tatların olmamasından kaynaklı tandır evinde karar kıldıklarını söyledi. Yöresel tat olduğu için de ilginin iyi olduğunu ifade eden Akkaya, “Kadınlar genelde girişimci olarak bir iş yeri açma konusunda ‘ben yapamam’ korkusu veya çevremden ‘olumsuz tepki alır mıyım’ diye kaygılar taşıyor. Aslında hiç öyle değil. Erkeklerden daha başarılı olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.  
Nevil Akşun ise ekonomik koşullardan dolayı çocuk yaştan itibaren çalışmaya başladığını dile getirdi. 12 yaşından beri tandır ekmeği yaptığını kaydeden Akşun, “Her şeyi geride bırakıp buraya geldim. Her işin bir zorluğu olduğu gibi tandır başında beklemekte cehennem ateşi gibi ama kendi işim olduğu için seviyorum” ifadelerini kullandı. 

Günde 300 ekmek
Hatay’dan Bodrum’a gelen Hatice Yıldırım Pekuz ise kendi ayakları üzerinde durmak için çalıştığını kaydetti. Yıldırım, “Cesaret etmek bana ayrı bir özgüven verdi. İnsan çalıştığı zaman özgüveni artıyor. Yaptığımız iş zor ama hep beraber bir aile gibi çalışıyoruz. Günde yaklaşık 300 civarında ekmek pişiriyoruz” dedi.  MUĞLA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.