Ukrayna’daki savaş kana doymuyor

Dünya Haberleri —

2 Aralık 2022 Cuma - 16:15

Rusya - Ukrayna savaşı

Rusya - Ukrayna savaşı

  • Ursula Von der Leyen’in 100 bin kayıp açıklaması ardından, Rusya Ukrayna savaşında ölen asker sayısı ile ilgili tartışma yeniden gündeme girdi. Zelenskiy’nin danışmanı 13 bin rakamını telafuz ederken, Rusya’nın önceki açıklamlaları halen 5 binde. Bağımsız kaynaklar ise AK Başkanı Leyen’in doğrular nitelikte açıklamalar yapıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusya ile savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana 10 ila 13 bin arasında Ukrayna askerinin ölmüş olabileceğini söyledi. Rusya ve Ukraynalı yetkililer gerçek kayıpları saklasa da uluslararası gözlemciler sayının onbinleri çok üstünde olduğunu belirtiyor.

Rusya, öldürülen kendi askeri personelinin sayısı konusunda rakam vermekten kaçınıyor. Moskova bu sayıyı binlerle ifade ederken, İngiltere Savunma Bakanlığı 25 bin Rus askerinin çatışmalarda yaşamını yitirdiğini öne sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de savaşta 100 bin Ukrayna askerinin öldüğünü açıklamış ancak bu açıklaması daha sonra sözcüsü tarafından, "Komisyon Başkanı, ölü ve yaralıların toplam sayısını kastetti" diyerek düzeltilmişti.

Gerçeği açıklayamıyorlar

Her iki tarafın da savaşta psikolojik üstünlüğü kaybetmemek adına ölü sayısını en alt sınırda açıkladıkları biliniyor.

"Kayıp sayısıyla ilgili konuşmaya açığız" diyen Podolyak, Devlet Başkanı Zelenskiy'nin resmi verileri "doğru zaman geldiğinde" kamuoyu ile paylaşacağını aktardı. 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin yaklaşık 9 bin askeri personelin öldürüldüğünü dile getirdiği ağustos ayından bu yana can kayıplarına ilişkin yapılan ilk resmi tahmin oldu. 

Zelenskiy, iki ay önce, Rus güçlerinin ülkenin doğusundaki Lugansk bölgesini ele geçirmeye çalıştığı sırada "günde 60 ila 100 Ukrayna askerinin çatışmalarda öldüğü" yaklaşık 500 askerin de yaralandığı bilgisini paylaşmıştı. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da eylül ayında yaptığı bir açıklamada, çatışmaların başladığı 24 Şubat'tan bu yana 5 bin 937 Rus askerinin öldürüldüğünü söylemişti. 

Daha önce ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, savaşta Rusya ve Ukrayna'dan yaklaşık 100'er bin askerin öldüğünü ya da yaralandığını söylemişti. HABER MERKEZİ

14,5 milyon Ukraynalı göçtü

Ukrayna Meclisi İnsan Hakları Komiseri Dmytro Lubinets'in yaptığı açıklamaya göre, savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana 14,5 milyon Ukraynalı yurttaş yerinden edilerek başka ülkelere sığındı.

Buna göre, en az 11,7 milyon kişi Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giderken 7,7 milyon kişi Avrupa'da geçici koruma altına alındı.

Lubinets, devam eden savaş nedeniyle 4,7 milyon Ukraynalının da ülke içinde yerlerinden edildiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)'nin güncel 29 Kasım tarihli verilerine göre, Avrupa ülkelerinde toplam 7,8 milyon Ukraynalı mülteci bulunuyor.

Ülkelerin paylaştığı resmi veriler, savaşın başından bu yana 7,8 milyon kişinin de sınırı geçerek Ukrayna'ya geçiş yaptığını, mevcut durumda bu kişilerin 1,5 milyonunun Polonya'da olduğunu gösterdi. Bir milyondan fazla mültecinin bulunduğu bir diğer Avrupa ülkesi Almanya'da da resmi verilere göre 21 Kasım itibariyle 1 milyon 21 bin 667 Ukraynalı mülteci var. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.