Wagner, Rusya'da darbe girişimi yaptı

Dünya Haberleri —

Rostov'da ordu birlikleri

Rostov'da ordu birlikleri

  • Rusya’da paralı asker grubu Wagner, Rus ordusu liderlerine ait kampların vurulması emriyle darbe girişiminde bulundu. Büyük bir Wagner zırhlı gücü Rostov kentine ilerliyor. TASS Moskova’da her hangi bir çatışma olmadığını bildirdi.

Rusya’da paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rus ordusunun liderlerini grubun kamplarını vurma emri vererek darbe girişiminde bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı'na karşı aylarca açıklamalarda bulunan Wagner lideri Prigojin, Rusya ordusunun liderlerine karşı alışılmışın dışında bir açıklama yaparak, onları "durduracağını" söyledi ve Rus vatandaşlarından sakin kalmasını istedi. Progojin “bu bir adalet yürüyüşüdür” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelişmelerden haberdar olduğunu belirterek, gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

Rusya'nın kamu yayıncısı RIA Novosti'ye göre Federal Güvenlik Ajansı, silahlı ayaklanma başlattığı gerekçesiyle soruşturması başlattı.

 Wagner sözcüleri tarafından yayınlanan ses kaydında Prigojin, "Savunma Bakanlığı'na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları yaptılar. Wagner'in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülük durdurulmak zorunda" dedi. Prigojin, Ruslara karşı kendilerine direnmeme çağrısı yaparak, "Biz 25 bin kişiyiz ve bu ülkede neden tamamıyla kanun tanımazlık olduğuna bir bakacağız" ifadelerinde bulundu.

"Biz darbe yapmıyoruz" diyen Prigojin, "Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor" şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı’dan yapılan açıklamada ise, "Prigojin'in açıklamaları gerçeklikle uyuşmuyor" denildi. MA/HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.