Yardım Laçin’den geçti

Dünya Haberleri —

Laçin üzerinden Artsakh'a insani yardım ulaştı

Laçin üzerinden Artsakh'a insani yardım ulaştı

  • Kızıl Haç, Laçin Koridoru ve Ağdam yolu üzerinden Dağlık Karabağ'a insani yardım tırlarının geçişine izin verildiğini açıkladı. Halk aylar sonra temel ihtiyaçlara kavuşuyor. 

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ı birbirine bağlayan tek karayolu bağlantısı olan Laçin Koridoru ile Ağdam yolundan eş zamanlı olarak insani yardım tırlarının geçişine izin verildiğini duyurdu.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bugün saat 07.00 sıralarında Azerbaycan'ın Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi yollarından ICRC tırlarının eş zamanlı olarak geçişi sağlandı. Ağdam-Askaran-Hankendi yolu açık ve işlevseldir ve öyle de olmalıdır!" ifadelerini kullandı.
Hacıyev, abluka uygulamadıklarını idda ederek bunun “kasıtlı” bir algı operasyonu olduğunu, bunun insani meselelerin silaha dönüşmesine örnek olduğunu savundu.
Dağlık Karabağ'daki Ermeni yönetimi ve Azerbaycan arasındaki uzlaşmaya işaret eden ICRC de, "Karar vericiler arasında insani mutabakat sağlanması için yürütülen ısrarlı diplomatik çabalar sonucunda, bugün Laçin Koridoru ve Ağdam yolu üzerinden ihtiyaç sahiplerine buğday unu ve temel tıbbi malzeme sevkiyatını gerçekleştiriyoruz" dedi.
Eş zamanlı olarak Laçin Koridoru ve Ağdam yolu üzerinden iki tırın yola çıktığını belirten ICRC, taraflar arasında varılan uzlaşmanın gelecek haftalarda insani yardım konvoylarının geçişine imkân sağlamasını umduğunu da ifade etti. BAKU

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.