Yenilginin sinyallerini aldı

Dünya Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 23:00

  • Başkanlık seçimini kazanması zor görünen Trump,  3 Kasım'da yapılacak olan seçimlerin ertelenmesini istedi, Cumhuriyetçiler öneriye itiraz etti.

ABD Başkanı Trump, koronavirüs salgını nedeniyle posta yolu ile yapılacak seçimlerin “ABD tarihindeki en hatalı ve hileli seçim” olabileceğini iddia ederek, Kasım ayında yapılacak seçimlerin ertelenmesini istedi.

Cumhuriyetçiler öneriye karşı çıkarken, Trump’ın bu isteği “seçimleri kaybetme korkusu” olarak yorumlandı.

Erteleme yetkisi yok

Twitter hesabından yaptığı açıklama ile koronavirüs salgını nedeniyle posta yolu ile yapılacak seçimlerin “hileli” olabileceğini savunan Trump, bu durumun utanç kaynağı olabileceğini söyleyerek "İnsanlar uygun ve güvenli şekilde oy kullanana dek seçimi erteleyin” mesajını paylaştı.

Trump’ın seçimleri erteleme gibi bir yetkisi bulunmazken, bu talebin Senato’da onaylanması gerekiyor. Senatoda mevcut çoğunluk ise Trump’ın bu kararına itiraz eden Cumhuriyetçi’lerde bulunuyor.

 

Biden’dan 15 puan geride

Trump’ın seçimleri erteleme girişimleri “koltuğunu kaybetme korkusu” olarak yorumlanırken, Trump’ın bu korkusunu yapılan anketler de doğruluyor. Anketlere göre Trump, Demokrat rakibi Joe Biden’in 15 puan kadar gerisinde duruyor.

Kaybedeceğini biliyor

Trump’ın seçimleri erteletme girişimine ilişkin basında “Kaybetme ihtimali yüksek görünen başkanlık seçiminin meşruiyetini azaltmaya çalışmak, zayıf konumda gireceği kesin gözüken 2020 seçimlerine şimdiden gölge düşürmek” yorumları yer aldı.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.