Yok olmanın eşiğinden 100 tabura

Kadın Haberleri —

Rojda Kaxre

Rojda Kaxre

  • YPJ komutanlarından Rojda Kaxre, öz savunma hedefiyle örgütlenme mücadelesini büyüttüklerini belirterek, YPJ bünyesinde bugüne kadar 100’den fazla taburun oluşturulduğunu kaydetti. 

Dünyanın her yerinde özgürlük için sokaklara çıkan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir kez daha savaşa, yoksulluğa, erkek-devlet şiddetine karşı seslerini yükseltiyor. Ancak insanlığın ilk ana yurdu ve kadın etrafında gelişen toplumsallığın merkezi olan Ortadoğu’da kadınlar, 25 Kasım’ı savaşın gölgesinde karşılıyor. Ortadoğu’da yaşanan savaş, kriz ve bunalımın kökleri kadın emeği ve bedeni üzerindeki ilk sömürüye kadar uzanırken, kadınların bu sömürüye yanıtı Rojava’da devrim yapmak oldu.  

Ortadoğu yakın tarihin destansı mücadelelerinden biri olan Rojava Devrimi, kadına reva görülen yazgıyı altüst ederek yeni bir sistem inşa etti. Bir devrime adını verene kadınlar, DAİŞ’e karşı verdiği amansız mücadeleyle adını tarihe yazdırdı. Yeni bir yaşamın tohumlarını Ortadoğu topraklarına eken kadınlar, kapitalist modernitenin hedefi olsa da bu direnişten vazgeçmedi. 

Yekîneyên Parastina Jin (Kadın Koruma Birlikleri/YPJ) komutanlarından Rojda Kaxre, 25 Kasım’a giderken Rojava Kadın Devrimi’ni, devrimle birlikte yeniden inşanın neden hedef alındığını değerlendirdi.