'Dilê min zagros e', şehit kızından miras

19 Haziran 2022 Pazar - 18:00

 Makbule Paksoy

Makbule Paksoy

  • Türk devletinin baskılarından nasibini alan Paksoy Ailesi, 1990’lı yıllarda köylerinin boşaltılmasıyla Hatay’a göç etmek zorunda kaldı. Makbule Paksoy (60), 1998’de tekrar döndükleri Uludere’de yaşıyor. Paksoy, geçen 30 yılda iki kardeşini, bir kızını kaybettiğini ama devlet baskısının bitmediğini söyledi. 

 

Paksoy’un kardeşi Abdullah Yaman, 1995’te PKK’ye katıldı, 1999’da şehit düştü. 1999’da bayrağı devralan kardeşi Fehime Yaman da 2016’da şehitler kervanına katıldı. Paksoy’un ilk çocuğu olan Leyla Paksoy ise 23 Mart 2015’te katıldı ve kardeşi Fehime’den üç ay sonra 21 Kasım 2016’da Şehba’da şehadete ulaştı.

Kızının gittiği gün kendisiyle vedalaştığını söyleyen Paksoy, “Gelip bana sarıldı ve ‘anne hiçbir zaman unutma, seni çok seviyorum’ dedi. Son sözü bu oldu” dedi. Kızının cesur ve bilinçli olduğunu kaydeden Paksoy, “Çalışkan ve disiplinliydi. İşlerini hiçbir zaman yarım bırakmazdı. Kararlı ve örgütlüydü” diye konuştu.  

Kızını sürekli dinlediği “Dilê min Zagros e” stranıyla anan Paksoy, şöyle devam etti: “Kızım hep bunu dinlerdi, gidene kadar da dinledi. Her dinlediğim de kızım aklıma geliyor. Zîlan ismini çok severdim. Kızım gittiğinde de adını ‘Zîlan’ koydu. Bunu duyduğumda çok mutlu oldum ama bir o kadar da yüreğim yandı. Yaşadığım süre boyunca kızımı unutmayacağım.”

Çocukluğundan beri devlet baskılarıyla karşı karşıya olduklarını ifade eden Paksoy, “Çocuklarım da baskı altında doğdu ve küçük yaşlarda zulümle tanıştı. Bbaskı, bugün de devam ediyor” diye ekledi. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.