'Soysuz'dan kasıt Süleyman'dır

Emine Şenyaşar

Emine Şenyaşar

  • Emine Şenyaşar hakkında Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle 7 bin 40 TL para cezası verildi. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti 456. gününde sürüyor. Emine Şenyaşar, sağlık sorunları nedeniyle nöbeti Suruç ilçesinde bulunan evinde sürdürürken, Ferit Şenyaşar'ın ise Ankara’da demokratik kitle örgütlerine hukuki destek talebiyle yaptığı ziyaretler devam ediyor. 

Aile sosyal medya hesabından “Ankara'da ikinci günde ‘adalet ve hakikat’ arayışımız devam ediyor. Görüştüğümüz herkes davamızı çok iyi biliyor. Herkesin ortak sözü az kaldı. Hukuksuzluğun sıradanlaşmasına izin vermeyeceğiz” mesajı paylaştı. 

Bu arada Emine Şenyaşar hakkında nöbet esnasında sarf ettiği sözler nedeniyle “hakaret” iddiasıyla açılan dört davadan birinin kararı açıklandı. Şenyaşar’ın 2 Haziran 2021’deki nönbetin 86. günü esnasında söylediği “Soysuzlar çocuklarımı öldürdüler” cümlesinde geçen “Soysuz”dan kasıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu değerlendirilerek ve ailesinden üç kişiyi öldüren AKP’li Yıldız’ın akrabalarının isimlerini zikretmesinden kaynaklı iki ayrı “hakaret” davası açıldı. Daha sonra bu davalar Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi. Dava aynı menkemece karara bağlanarak, gerekçeli kararı açıklandı. Şenyaşar’a AKP’li Yıldız’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle bin 740 TL para cezası, Süleyman Soylu’ya “hakaret” ettiği gerekçesiyle 5 bin 300 TL para cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

Emine Şenyaşar hakkında “belirlenemeyen” bir tarihte adliye binası önünde sarf ettiği sözler nedeniyle yeni bir dava daha açıldığı öğrenildi. AKP’li Yıldız’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanan Şenyaşar’ın, TCK 126’dan (hakaret) cezalandırılıp, belli haklardan yoksun bırakılması talep edildi. İddianame Urfa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
16 soruşturma, 5 dava
 
Adalet Nöbeti’ne başladığı 9 Mart 2021'den bu yana yargı kıskacına alınan Emine Şenyaşar hakkında, nöbet esnasında sarf ettiği sözlerden kaynaklı “hakaret” iddiasıyla 16 soruşturma açıldı, 5’i davaya dönüştü. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.