1.5 milyar TL borç var hizmet yok

Dosya Haberleri —

Tatvan

Tatvan

  • DEM Parti Tetwan Belediye Eşbaşkan adayı Mümin Erol: “En büyük vaadimiz çalmayacağız, çaldırmayacağız. Her gün biraz daha borçlandırılan, talan edilen bu kentin kaynaklarının halkına geri dönmesini sağlayacağız. 1,5 milyar TL civarında bir borç var ama karşılığında hiçbir hizmet yok.”
  • DEM Parti Tetwan Belediye Eşbaşkan adayı Belkiza Epözdemir: “Temel gücümüz kadın meclislerimizdir. Kadınları yaşam alanlarına taşıyacak, şiddet ve yoksulluk çarkında sıkıştıran siyasete karşı duracak olan da yine bu meclislerdir. Toplumcu belediyecilik anlayışımız ve eşbaşkanlık sistemimizle Tetwan halkıyla bütünleşerek, halkın olanı halka vermekte kararlıyız.”

MIHEME PORGEBOL

Yerel seçimlere gidilirken Kurdistan’da seçim sonucu en çok merak edilen merkezlerden biri de geçtiğimiz dönem yayılan korku iklimine rağmen birçok usulsüzlükle AKP’nin kıl payı kazandığı Tetwan. AKP’nin 295 oy farkla kazandığı Tetwan Belediyesi’nin 31 Mart’ta DEM Parti lehine el değiştireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Biz de DEM Parti’nin Tetwan Belediyesi Eşbaşkan adayları Belkiza Epözdemir ve Av. Mümin Erol’la AKP’nin Tetwan’da yarattığı tahribatları ve göreve geldiklerinde önlerine koyacakları belediyecilik anlayışını konuştuk. 

Sayın Epözdemir, zaten çoğu kişi sizi Sêrt Belediye Eşbaşkanlığı yaptığınız dönemden ve sonrasında verdiğiniz mücadeleden tanıyor. Yine de kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Sêrt -Dihê doğumluyum. Yurtsever bir ailede doğup ilk, orta ve lise öğrenimimi Sêrt’te yaptım. Evli ve 3 çocuk annesiyim. 1999’dan beri aktif bir şekilde siyasette yer alıyorum. İki dönem İHD şube yöneticiliği, onun dışında partimizin mahalle çalışmalarından il ve ilçe yönetimlerine kadar birçok kademesinde görev aldım. 2009’da İl Genel Meclisi üyesi olarak seçildim ve aynı yıl siyasi soykırım operasyonlarından dolayı tutuklanıp 2 yıl cezaevinde kaldım. 2014 yerel seçimlerinde Sêrt Belediye Eşbaşkanı olarak seçildim. 2016’da ise belediyelerimize yapılan kayyum darbeleriyle tekrar tutuklanarak 1,5 yıl cezaevinde 6 ay da ev hapsinde kaldım. Ev hapsimin ortadan kalkmasıyla birlikte Sêrt HDP İl Eşbaşkanlığı görevini yürüttüm.

Biraz Sêrt tecrübenizden yola çıkarak Tetwan adaylığınızın gerekçelerinden bahseder misiniz?

Belediyelerde eşbaşkanlık modelini 2014 yılında ilk deneyimleyenlerdenim. İlk deneyimimiz olmasından ötürü kadın politikaları bağlamında çeşitli zorluklar yaşadık. Bir yandan sistemin yönelimlerine, diğer taraftan da erkin kabullenememesine karşı toplum ve kadının uzun soluklu mücadelesiyle eşbaşkanlığı bugünlere taşıdık. Yeni dönemde Tetwan’da yaşadığımız deneyim ve tecrübelere yaslanarak önümüze bakıp, daha fazla yol kat etmeye çalışacağız.

Ben Tetwan’ı ülkemizin cennet köşesi olarak tanımlıyorum. Tarihin her döneminde hem zalimlerin hem de zulme karşı direnenlerin elinde tutmaya çalıştığı bir yer burası. Botan Miri Bedirxan Paşa’nın ta o dönemde Tetwan’da tersane kurma çabası da bundan beri gelir. İhsan Nuri Paşa’dan Xalit Begê Cibrî’ye, Yusuf Ziya’dan Bediüzzaman Saidê Kurdî’ye, kekê me şevket Epözdemir’e, Apê Feqî Hûseyin’e kadar bütün öncülerimizin, bu güzel gölün kenarında güzel bir yaşam kurma çabası hep vardı. Dolayısıyla Tetwan’ın tarih boyunca bizler üzerinde bıraktığı derin ve kutlu bir iz var. Açıkça belirtmeliyim ki saydığım şahsiyetlerin yarım kalan hayallerini tamamlamak, bu cennet köşesini zebanilerin kuşatmasından kurtarmak, Tetwan’daki halkımıza ve kadınlara karşı duyduğum sorumluluğun gereğini yerine getirmek için aday oldum.