16 yılda değişen yok

20 Kasım 2020 Cuma - 19:23

  • 12 yaşında bedenine sıkılan 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz, aradan geçen 16 yıla rağmen acısının taze olduğunu belirterek, ”Türkiye’de Uğur’dan sonra bir şey değişmedi” dedi. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004’te babası Ahmet Kaymaz ile birlikte yaylım ateşine tutularak öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın öldürülmesinin üzerinden 16 yıl geçti. Evlerinin önünde gerçekleştirilen saldırıda ayağında terlikleriyle öldürülen Uğur’a yapılan otopsi işleminde bedeninden 13, babası Ahmet Kaymaz’ın bedeninden ise 8 kurşun çıkarıldı. Mardin Valiliği, olayın ardından yaptığı açıklamada Uğur Kaymaz ve babasının öldürülmesine ilişkin “eylem hazırlığında olan terörist” iddiasında bulunmuştu. Uğur ve babasının öldürüldükten sonra yanına bırakılan kalaşnikof marka silah ile çekilen fotoğrafları hafızalara kazınmıştı. Özellikle o fotoğraf karesinde Uğur’un bedeninden daha büyük bir silahın cansız bedeninin hemen yanına bırakılması kamuoyuna yansımıştı. Öldürülenlerin kamyon şoförü Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz olduğunun ortaya çıkmasının ardından yetkililer, sessizliğe bürünürken, ailenin ve avukatlarının çabası ile cinayete ilişkin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Türk yargısı failleri korudu.

Üzerinden geçen 16 yılda yaralarının iyileşmediğini dile getiren anne Makbule Kaymaz, “Sağ olduğum sürece unutmayacağım, gönlümde olacak. Uğur’un bedenini, hepsini soymuşlardı, hepsi yaralıydı, o yaraları gözümün önünden gitmiyor. Kapının önünde babası ile birlikte suçsuz sebepsiz yere öldürdüler. Allah hakkını yerde bırakmasın” dedi. Faillerin cezalandırılmadığını ve adaletsizlik yapıldığını ifade eden Anne Kaymaz, 16 yılda değişen bir şey olmadığını kaydetti. Anne Kaymaz, Uğur’dan sonrasını “Ceylan Önkol, Enes Ata, Berkin Elvan, yığınla çocuk öldürdüler” dedi. Anne Kaymaz, “16 yılı bitti. 13 kurşun, insan 13 kurşun mu sıkar” diye sordu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.