24 kişi tehdit edildi, Almanya 'tehlike yok' dedi

Dünya Haberleri —

28 Mart 2021 Pazar - 23:01

JİTEM tehditleri

JİTEM tehditleri

  • Almanya’da 24 solcu ve muhalif isim Türk milliyetçileri tarafından tehdit edildi. Sol Parti konuyu Federal Meclis’e taşırken, AKP/MHP rejimine sonsuz tolerans gösteren Alman Hükümeti “tehlike yok” dedi.

 

NİHAL BAYRAM/MAINZ

Almanya’da Kürt ve Alman siyasetçilerin de aralarında bulunduğu en az 24 kişi Türk milliyetçileri tarafından ölümle tehdit edildi. Konu Sol Parti tarafından meclise taşındı, hükümet  faşist örgütlenmelerin arttığı Almanya’da tehdit edilenlerin tehlikede olmadığını savundu. Tehditlere maruz kalan Alman parlamentosunda yer alan Kürt siyasetçiler "Tehditleri hafife almayın. Almanya faşist örgütlere sıfır tolerans göstermeli" çağrısında bulundu.

Almanya’da aralarında milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi son dönemlerde "Jitem Turkey" isimli bir Instagram hesabı üzerinden ölüm tehditleri aldı. Tehdit alanlar arasında Almanya Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti Vekili Cansu Özdemir, Bremen Eyalet Parlamentosu Sol Parti Vekili Mazlum Koç, Gazeteci ve Siyaset Bilimci İsmail Küpeli, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi araştırma görevlisi Kerem Schamberger, Frankfurt Yabancılar Meclisi’nin genç üyesi Sarya Ataç da bulunuyor. Milletvekili Gökay Akbulut, Cansu Özdemir şikayette bulundu ancak soruşturma kapatıldı. Sol Parti İçişleri Sözcüsü Ulla Jelpke de AKP-MHP yandaşı Türk faşistlerinin sanal medya hesapları üzerinden son dönemlerde artan ölüm tehditlerini Federal Meclis’e taşıdı.

.

MİT ile bağlantısı nedir?

"Alman hükümeti, Almanya’da yaşayan ve Türk hükümetinin siyasetine karşı açık tutum belirleyen siyasetçilere, bilim insanlarına, aktivistlere karşı tehditlerden ve ölüm tehditlerinden haberdar mı" diye soran Jelpke, son 5 yılda kimler ve kaç kişinin buna maruz kaldığına açıklık getirilmesini istedi. Hükümetin, tehdit edenler hakkında hangi bilgiye sahip olduğunu ve Almanya’da ikamet edip etmediklerini soran Jelpke, “Tehdit edenlerin MİT ile bağlantısı var mı" diye sordu.

 

Türk değil Kürt!

Jelpke tarafından hazırlanan soru önerisine hükümet adına Federal İçişleri Bakanlığı yanıt verdi. Soruların çoğuna “hükümetin elinde bu konuyla ilgili bir yok” denilerek yanıtsız bırakan bakanlık, 1 Haziran 2016-1 Mart 2021 tarihleri arasında Türk milliyetçilerinin posta yolu, telefon ve e-posta gibi elektronik iletişim araçları kullanılarak toplam 24 kişinin ölümle tehdit edildiğini belirtti. Bu sayının sadece polise bildirilen vakalar olduğu da eklendi. Bakanlığın verdiği bilgilere göre; Sol Parti ve HDP’li politikacılar, yerel siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar, sporcular ve sanatçılar gibi geniş bir çevre bu tehditlere maruz kaldı. Hükümetin cevabında tehdit edilenlerin birçoğunun Kürt olduğunun gözardı edilerek "Türk ve Alman" olduklarının belirtilmesi de dikkat çekti.

.

Koruma altına alınmadılar

İçişleri Bakanlığı’na göre tehdit mesajları gönderen kişilerin bir kısmının kimlik bilgileri Almanya dışında yaşadıkları için tespit edilemedi. Almanya’da yaşayıp kimlikleri tespit edilenlerin çoğunun ise Türk kökenli göçmenler ve erkek olduğu açıklandı. Mesajların içeriğinin aşırı milliyetçi ifadelerden oluştuğunu aktaran bakanlık, tehdit edilenlerin genel bir koruma altına alınmadığını, sadece herhangi bir etkinliğe katıldıklarında can güvenliklerinden endişe etmeleri halinde yerel polise başvurmalarını istedi.

 

Hükümet: Somut tehlike yok!

İçişleri Bakanlığı, çok sayıda kişinin tehdit edilmesine rağmen “Almanya’da yaşayan kişiler Türk hükümetinin politikalarını eleştirdikleri için hali hazırda somut bir tehlikeyle karşı karşıya değiller” iddiasında bulundu. Hükümete göre tehditler söz konusu kişileri korkutma amacıyla yapılıyor.

.

Jelpke: Tehdit hafife alınmamalı

Hükümetin cevabını sert bir dille eleştiren Ulla Jelpke, "Almanya’da Türk hükümetini eleştirenlere yönelik ölüm tehdidi hafife alınmamalı" dedi. Bu tehditlerle AKP-MHP hükümetini eleştirenlere "sizi takip ediyoruz" mesajı verildiğini kaydeden Jelpke, "Bu tehditler hafife alınmamalı. Çünkü Almanya’da Bozkurtlar gibi şiddet eğilimli yeterince Türk faşist ağlar bulunuyor" dedi.

 

İnkarcı, duyarsız ve ciddiyetsiz

Tehdit edilenlerin Kürt olmalarına rağmen 'Türk' olarak lanse edilmesini de eleştiren Jelpke, "Bu hem inkarcılık hem duyarsızlıktır. Çünkü Türk milliyetçilerinin hedefine girenlerin çoğu Kürt oldukları için tehdit ediliyorlar" diye belirtti. Tehditlerin "Jitem" adıyla yapıldığına işaret eden Jelpke, "Ölüm komandosu olarak bilinen Jitem, 90’larda Kürtleri kaçırıp, işkence edip katletmişti. Federal Kriminal Daire’nin tehdit alanların Kürt olmalarını gözardı etmesi, bu mağdurların koruma altına alınmasına ne kadar ciddiyetsiz yaklaştığını da ortaya koyuyor" dedi.

 

Tehdit edilenler konuştu:

Almanya suç ortağı olur

Ölüm tehdidi alan isimler de gazetemiz Yeni Özgür Politika’ya konuşarak, Merkel hükümetine seslendi.

Gökay Akbulut

Almanya Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut: Genelkurmay eski stihbarat Başkanı smail Hakkı Pekin'in Paris Katliamı itirafı ve açıkça 'Avrupa'da suikastlar yapılmalı' yönündeki açıklamasından sonra özellikle Fransa, Almanya ve Avusturya hükümetleri TC. hükümetine kırmızı çizgilerini net bir şekilde belirtmeli. Son zamanlarda MT’in Avrupa’da artan faaliyetlerinin önüne mutlaka geçilmeli. Beni ve bazı arkadaşlarımızı takip ettiklerini zaten SETA Vakfı’nın ‘Avrupa'da PKK Yapılanması’ kitabından görebiliyoruz. Ki soru önergesini cevaplayan Federal Almanya hükümeti de bunları biliyor.

 

Almanya suç ortağı olmamalı

TC. Almanya’da bir cinayet işlerse bunda üç maymunu oynayan Alman hükümeti de suç ortağıdır. Bana gelen tehditler Türk Telekom kullanıcısı tarafından gönderildi. Savcılığın verdiği bilgiye göre Türkiye’deki meslektaşları ile ortak çalışma kolay değilmiş. Bu bana hiç inandırıcı gelmedi. Herkesin bildiği gibi solcular cezalandırılacaksa bu iki ülkenin resmi daireleri zorlanmadan ortak çalışıyor.

Almanya Türk Federasyonu yasaklansın

Sol Parti olarak Bozkurtların Almanya’da çatı örgütü olan Türk Federasyonunu’nun yasaklanmasını istiyoruz. Almanya bu konuda Fransa’yı örnek almalı. Türk Federasyonu, yaklaşık 170 yerel derneği ve 7 bin üyesi ile Almanya'da Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Rumlara ve Yahudilere karşı nefret söylemleriyle en büyük aşırı sağcı örgütlerden biri. Bu Federasyon, Almanya iç güvenliği için ciddi bir tehdit. Bu slamcı ve faşist örgütlere sıfır tolerans gösterilmeli.

 

Her gün tehdit mesajı alıyorum