39. yılda minnetle anıldılar

Diaspora Haberleri —

15 Temmuz 2021 Perşembe - 15:30

  • Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde önemli bir tarihsel dönemi ifade 14 Temmuz direnişinin öncü isimleri M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek, Kürdistanlılar tarafından büyük bir minnetle anılıyor.

 

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne önemli bir direniş mirası bırakan 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişçileri, Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu’nun üzerinden 39 yıl geçti. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde önemli bir tarihsel dönemi ifade eden bu direnişin öncüleri M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek, Kürdistanlılar tarafından büyük bir minnetle anılıyor.

Almanya’nın Hamburg, Berlin, Kiel ile Fransa’nın Paris, Marsilya ve Bordeaux kentlerinde 14 Temmuz direnişçileri anısına etkinlikler düzenlendi.

HAMGURG

Kürt Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Kürdistanlılar, 14 Temmuz direnişine ilişkin sinevizyon gösterimini izledi. Anmada konuşan M. Hayri Durmuş’un kız kardeşi Ayten Durmuş “Bugün burada toplanmamızın sebebi ve bir araya gelmemizi sağlayanlar 14 Temmuz direnişçileridir. Bugün varlığımızı 14 Temmuz direnişçileri ve şehitlere borçluyuz” dedi.

BERLİN

Başkentte düzenlenen anma saygı duruşu ve ardından sinevizyon gösterimi ile başladı. NAV-BERLİN Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz konuşmasında, “14 Temmuz şehitleri, özgür yaşamı savunurken bir halkın doğuşunu ve ayağa kalkmasını sağladı” diye belirtti.
Memli Güngör ise 1982 cuntası döneminde Diyarbakır zindanındaki yaşananlara dikkat çekerek, “Dönemin zorluklarına rağmen Kürt halkı olarak direndik ve direnmeye devam ediyoruz” dedi.
Berlin AGİF temsilcisinin konuşması ardından anma “Şehid namirin”, “Bijî Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

KIEL

DKTM’de düzenlenen anma, saygı duruşu ile başladı. Yapılan konuşmalarda 14 Temmuz direnişinin tarihsel önemine vurgu yapılarak “PKK, doğuşundan bu yana bir direniş hareketidir ve ihaneti hiçbir zaman kabul etmeyecektir” denildi.

PARİS