4 bin 801 kişi yokluktan intihar etti

18 Şubat 2021 Perşembe - 19:30

  • HDP Ekonomi Komisyonu’nun Zam Raporu’na göre yeni hükümet sistemine geçişle birlikte 300 bin esnaf kepenk kapattı, 4 bin 801 kişi geçinemediği için intihar etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi Komisyonu hazırladığı “Zam Raporu”nu Meclis’te düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 
Rapora ilişkin konuşan HDP Ekonomi Komisyonu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Türkiye’de ekonomik sorunların önemli bir kısmının siyasetteki sorunlardan kaynaklandığını belirtti. Özellikle “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin yürürlüğe girdiği son üç yılda bu sorunların derinleştiğini dile getiren Katırcıoğlu, “Son günlerde siyasette gördüğümüz gerginlikler esas itibarıyla ‘işler ekonomide iyi gitmiyor’ demenin itirafıdır. Evet gerçekten işler ekonomide iyi gitmiyor. Yapılan zamlar hayatı daha da çekilmez hale getirdi” dedi. Salgının etkisini de yadsımadıklarını kaydeden Katırcıoğlu, ekonomideki sorunların asıl nedeninin ekonomiye dair alınan yanlış kararların olduğunu belirtti. Katırcıoğlu, son üç yılda hayati mal ve hizmetlerin fiyatlarını karşılaştırdıklarını ve yoğurt, süt, makarna, tuz, ay çiçek yağı gibi birçok üründe yüzde yüzün üzerinde bir artışın olduğunu söyledi.