42. yıl kutlamaları sürüyor

Diaspora Haberleri —

30 Kasım 2020 Pazartesi - 14:48

  • PKK’nin 42. yıldönümü kutlamaları devam ediyor. Almanya ve İsviçre’de gün vesilesiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

Avrupa’nın birçok ülkesinde PKK’nin 42. yıldönümü kutlamaları sürüyor. Pandemi nedeniyle sınırlı tutulan etkinliklerde PKK yasağı ve Kürt Halk Önderi’ne yönelik ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi.

Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen bir eylem ile PKK yasağı protesto edildi.

Eylemde konuşan KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer, 1993’ten bu yana Almanya'nın uyguladığı yasakları kınadığını ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.
YXK Lepzig temsilcisi ise Avrupa ülkelerinin haksız yere PKK yasağını sürdürmesini kabul etmediklerini belirterek, Belçika mahkemesinin PKK’ye ilişkin kararını hatırlattı.

Mitingde sık sık, “Biji Serok Apo”, “Biji PKK”, “Freiheit Für Öcalan”, "Weg mit dem PKK Verbot" sloganları atıldı.

Eylem ardından Alman polisi çok sayıda kişiyi kimlik kontrolünden geçirdi.

Akşam saatlerinde ise Markplatz'da bir konser verildi.

Almanya’nın Kassel kentinde de bir yürüyüş ile PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlandı. Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Kassel Halk Meclisi’nin çağrısı ile düzenlenen yürüyüş, merkezi tren garı önünde başladı. “Genç başladık, genç başaracağız” ve Almanca, “Faşizme ölüm, Kürdistan’a özgürlük” yazan pankartlarının taşındığı yürüyüşte dev PKK bayrağı da açıldı.

Yürüyüş ardından Köningsplatz’da ise bir miting yapıldı. Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylem, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla sona erdi.

İsviçre’de ise Bern kentinde düzenlenen bir etkinlik ile diriliş bayramı kutlandı. Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) aktivisti Dilan Zaza “Önder Apo’nun paradigmasıyla varlığına güç katarak bir halklar hareketine dönüşen PKK bugün 42'inci yılını geride bıraktı. Şehitlerimizin bizlere bırakmış olduğu direniş çizgisini sürdürerek ve Önderliğimizin felsefesine sahip çıkarak mücadeleyi zafere taşıyacağız" dedi.

Bern Med Kültür sanatçılarının stranları eşliğinde çekilen halaylar devam eden kutlama, müzik ve şiir dinletilerinin ardından sonlandırıldı.

Diriliş bayramı vesilesiyle ülkenin Gävle, Sandviken ve Söderhamn kentlerinde araç turları organize edildi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.