6 Türk askeri öldürüldü

9 Eylül 2022 Cuma - 16:30

  • Türk ordusu, Direniş Alanları’nı 13 kez yüksek şiddetteki taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlar, 6 kez savaş uçakları, 10 kez saldırı helikopterleri ve onlarca kez de obüs ve ağır silahlarla bombaladı. Buna rağmen 13 eylemle yanıt veren gerilla, 1’i rütbeli olmak üzere en az 6 Türk askerini öldürdü, 1 mevzi ve 1 dronu imha etti. 

 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, devam eden savaşla ilgili şu bilgiler verildi:

Zap Bölgesi

*  Karker Direniş Alanı’nda 7 Eylül saat 17.30’da harekete geçen Türk askerleri, Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde suikast taktiğiyle vuruldu; 1'i öldürüldü. 

*  Çemço’nun Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru 7 Eylül saat 18.00’de ilerlemek isteyen Türk askerleri vurularak darbelendi. Bunun üzerine bir kademe geri çekilmek zorunda kaldılar.

*  Çemço’nun Şehîd Adil Direniş Alanı’nda 8 Eylül günü 12.00 ve 17.00 saatleri arasında harekete geçen Türk askerleri, dört kez vuruldu; 1’i rütbeli olmak üzere 2'si öldürüldü. 

*  Çemço’nun Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 9 Eylül saat 07.50’de suikast taktiğiyle vuruldu; 1'i öldürüldü. 

Metîna Bölgesi

*  Türk askerlerinin, Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini 8 Eylül saat 09.30’da bombalamak amacıyla hazırladığı patlayıcılar, Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde imha edildi.

*  Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru 8 Eylül saat 15.45’te ilerlemek isteyen Türk askerleri vurularak darbelendi. Müdahalenin ardından bir kademe geri çekilmek zorunda kaldılar.

*  Girê FM Direniş Alanı’nda 8 Eylül saat 17.50’de uçurulan 1 dron vurularak imha edildi.

*  Girê Amediyê Direniş Alanı’nın savaş mevzilerine doğru 9 Eylül saat 00.40’ta ilerlemek isteyen Türk askerleri sabotaj taktiğiyle iki kez vurularak darbelendi.

Xakurkê Bölgesi

*  Girê Koordine alanındaki Türk askerleri, Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde 7 Eylül saat 11.20’de ağır silahlarla vuruldu; 2'si öldürüldü, 1 mevzi imha edildi.

*  Türk ordusu, 22 Ağustos’ta saldırdığı Xakurkê’nin Qebra Zahir alanından 31 Ağustos’ta sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

Bombardımanlar

*  Türk ordusu, 6 ve 7 Eylül’de Şikefta Birîndara ve Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerinin 6 kez yüksek şiddetteki taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla bombaladı.

*  Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri, 8 Eylül’de 4 kez taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla bombalandı.

*  Şehîd Fedakar Direniş Alanı’nın Şehîd Bahoz savaş mevzileri 3 kez kimyasal silahlarla bombalandı.

*  Türk ordusu, 22 Ağustos’ta saldırdığı Xakurkê’nin Qebra Zahir alanından 31 Ağustos’ta sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

*  Metîna’daki Gundê Deşîşê arazisi ve Zap Suyu çevresi ile Sîda Direniş Alanı, 7 ve 8 Eylül’de savaş uçaklarıyla 6 kez bombalandı. Bu bombardımanlar sonucunda arazide çıkan yangın dün de devam etti.

* Saca ve Şehîd Fedakar Direniş Alanları, 8 ve 9 Eylül’de 10 kez saldırı helikopterleriyle bombalandı.

* Girê FM, Sîda ve Çemço Direniş Alanları, 8 Eylül’de obüs ve ağır silahlarla onlarca kez bombalandı.

* Türk ordusu, Werxelê Direniş Alanları’ndaki savaş mevzi ve tünellerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalıştı.   BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.