6 tutsağın tahliyesine engel

.

.

  • Elazığ 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki 6 tutsağın tahliyesi, İdare ve Gözlem Kurulu'nun "iyi halli değil" yönünde verdiği görüş gerekçesiyle engelleniyor. 

Fendi Yiğit’in üç kez 6 ay; Emrah Kandemir ve Serdar Şitilay’ın iki kez 6 ay; Sadık Aslan’ın bir kez 6, bir kez de üç ay; Süphi Güler ve Emrah Akyol’un ise üç ay sürelerle birer kez tahliyeleri ertelendi. 

Toplumsal bütünleşmeye  hazır değilmiş

Sadık Aslan, 2006’dan bu yana tutuklu ve Mayıs’ta tahliyesi 6 ay ertelendiğinden 14 Kasım’da tahliyesi bekleniyordu. Ancak Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, 14 Kasım’da tahliyeyi 3 ay daha erteledi. Kararın gerekçesinde, Aslan’ın "psiko-sosyal görüşmede değerlendirme sorularına cevap vermekten kaçındığı, değerlendirme raporu defterini sadece doldurmak amacıyla görüşme yaptığı" belirtildi. Kararda, mülakatta Aslan'ın "tekrar suç işleme, toplumla bütünleşmeye hazır olup olmadığına kanaat edilmesini sağlayacak sorulara cevap vermekten kaçındığı" iddia edildi. Kararda, "suçtan pişmanlık duyma” hususunda kanaate varılmadığı savunuldu. Ayrıca Aslan’ın "eğitim-öğretim faaliyetlerinde istek ve çabasının bulunmadığı, kendisiyle aynı suçlamadan tutuklu bulunanlarla açlık grevine girdiği, diğer tutuklularla hareket ettiği, Aslan’ın bu şekilde cezaevinin güvenliği için konulmuş kurallara uymadığı" iddialarına yer verildi. Kararda, Aslan’ın söz konusu gerekçelerle "toplumsal bütünleşmeye hazır olmadığı, tekrar suç işleme riskinin düşük olmadığı ve tekrar değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği" kaydedildi. Tüm bu iddialar, Aslan'ın “iyi halli olmadığına" gerekçe yapıldı. 

Tahliye olacağı gün

Tahliyenin üç ay daha ertelenmesi nedeniyle Aslan'ın ailesi, karşılama için gittiği Elezîz'den geri dönmek zorunda kaldı. Aslan’ın ablası Yüksel Acer, "Cezaları bittiği halde yeniden ceza veriliyor. 14 Kasım’da tahliye edilmesi gerekiyordu. Biz tahliye oluyor diye cezaevine gittik, tahliye edilmedi. Bu hem aileler üzerinde hem de tutuklular üzerinde uygulanan bir psikolojik yöntemdir. Keyfi bir yetki söz konusudur” tepkisinde bulundu. ELAZIĞ

 

*****

Tanhan'ın durumu ciddi

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde tedavisi süren kanser hastası Cemal Tanhan'ın hastalığı kemiklerine kadar yayıldı.

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 6 Kasım’da tahliyesine karar verilip tedavi altına alınan Cemal Tanhan’ın entübe edilmiş halde tedavisine devam ediliyor. 

30 yıldır cezaevinde olan 68 yaşındaki Tanhan, felç geçirmesi üzerine 23 Ekim'de Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, buradan da 27 Ekim'de Eskişehir Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne sevk edilmişti. 

Dördüncü evre kanser teşhisi konulup hastalığı tüm vücuduna yayılmış durumda bulunan Tanhan, tedavi sürecinde konuşma yetisini de kaybetti. 

Hastanede refakatçi olan kızı Ayşe Tanhan, doktorların babasının durumuyla ilgili verdiği son bilgileri paylaştı. Kendilerine verilen bilgileri göre; kanser hücrelerinin babasının kemiklerine kadar yayıldığını aktaran Tanhan, "Doktoru değiştikten sonra bize ‘tedavi için çok geç kalınmış' dedi. Babamın tutuklu olduğunu söylediğimde, o bile inanamadı. Babamı tedavi olması için zamanında hastaneye getirmediler. Son ana kadar beklediler. Tansiyonu da çok düşük olduğu için sevkini de yapamıyoruz. İlk entübe edildiğinde birkaç gününün kaldığı söylenmişti ama babam halen yaşıyor. Biz de umutla iyileşmesini bekliyoruz" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.