63 tutsak tedaviyi reddediyor

Hasta tutsaklar eylem

Hasta tutsaklar eylem

  • Çukurova bölgesi cezaevlerindeki 63 hasta tutsak, kötü muamele nedeniyle tedavi haklarından vazgeçti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’nin verilerine göre; Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde en az 63 hasta tutsak, hem cezaevi idarelerinin hem sevk esnasında maruz kaldıkları kötü muamele ve sevk yapılan hastanelerdeki doktorların yaklaşımlarından dolayı sağlığa erişemiyor.  

İHD Mersin Şubesi Başkanı ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hapishaneler Komisyonu Üyesi avukat Gazi İnci, tespit ettikleri en az 63 hasta tutsağın olduğunu kaydetti. Son yıllarda cezaevleri koşullarının zorluğu nedeniyle tutsakların çok ciddi sıkıntılar yaşadığını vurgulayan İnci, bu durumun idarecilerin yaklaşımlarından, gardiyan ve jandarmanın sevk esnasında kötü muamelelerinden ve hastanedeki doktorların tavırlarından kaynaklandığını söyledi. 

Kötü muamele, hastalıktan daha acı

İnci, hasta tutsakların maruz kaldığı kötü muameleleri şöyle sıraladı: “Hem hapishane revirinde hem de bölgeye yakın olan hastane sevkleri sırasında maruz kaldıkları muamelede sorunlar var. Bu sevk sıralarında mahpusların tedavi haklarının ellerinden alındığı gerçeği var. Özellikle Tarsus Hapishanesi’nden sevke giden mahpusların, doktorların çok kötü muamelesine maruz kaldıklarıyla ilgili şikayet var. Bazı hekimlerin kelepçeli muayeneyi kabul etmesi ve kimi diyaloglar esnasında tutukluları aşağılaması söz konusu. Mahpuslar son zamanlarda çok ciddi rahatsızlıkları olmasa tedaviye gitmek istemiyor. Hastalıkları artık son safhaya geldiğinde, çaresiz kaldıklarında hastaneye gidiyorlar. Hapishanede, hastanede gördükleri onur kırıcı davranışlar ve ring araçlarında jandarmaların rahatsız edici tavırları olduğu bize yansıyor. Bundan dolayı mahpuslar hastaneye gitmeyi, tedaviye ulaşmayı reddediyor. Mahpusların, gördüğü kötü muamele yaşadıkları rahatsızlıklardan daha acı. Bundan dolayı tedaviden kaçıyorlar.” 

Tahliyeler de engelleniyor

Yaklaşık 10 ağır hasta tutsağın bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini, ancak ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporlarına dayanılarak tahliyelerin engellendiğini hatırlatan İnci, cezaevlerinde yaşanan en büyük sorunlardan birinin de Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulları olduğunu dile getirdi. İnci, bu kurulların hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan kararlar verdiğini vurguladı. İnci, cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara karşı hem hukuk örgütlerinin hem de sağlık örgütlerinin harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “Aslında herkes bir mahpus adayıdır. Dolayısıyla mahpuslara uygulanan bu işkence uygulamaları tüm ülkeyi ilgilendiriyor" diye konuştu. 

 

* * *

Zenger yine tahliye edilmedi

Hasta tutsak Ahmet Zenger'in tahliyesi, Giresun Espiye Cezaevi İdare Gözlem Kurulu tarafından 24 Ocak 2024'te bir kez daha ertelendi. Kararın gerekçesi ise Zenger'in "PKK bir terör örgütü müdür değil midir?" sorusuna verdiği cevap.

Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Xirabêşeref köyünde 1993'te evi askerlerce basılarak ailesinin gözü önünde işkenceyle gözaltına alınan Ahmet Zenger (64), 40 gün boyunca gözaltında kaldı ve çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla yargılandı. Zenger'e mahkemece verilen müebbet hapis cezasının yatar süresi, 4 Şubat 2023'te doldu. İnfaz süresininin dolduğundan beri tahliyesi, pişmanlık dayatmaları yüzünden dört defa ertelendi.

Zenger, 30 yıllık tutsaklığı midesinden üç defa ameliyat geçirdi. Aynı zamanda Sara hastası olan Ahmet Zenger'de ağır işkence esnasında başına aldığı darbeler yüzünden parkinson hastalığı da bulunuyor.

Zenger'e yaşatılan hukuksuzluğa tepki gösteren ailesi, İdare Gözlem Kurulu'na dava açmaya hazırlanıyor. Ahmet Zenger'in eşi Naime Zenger, "Keyfi bir şekilde çıkarmıyorlar. Verdikleri kararla tahliyesini bir kere daha ertelediler. O şartlarda hastalıkları ilerliyor ve doğru düzgün bir tedavi görmüyor. Yapılan hukuksuzluğu kabul etmiyoruz" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.