67 yaşındaki anne ne yaptı?

15 Ocak 2021 Cuma - 18:03

  • Dargeçit’te gözaltına alınan 17 kişi serbest bırakılırken, aralarında biri 74, biri 65 ve bir de hamile kadının olduğu 5 kişinin gözaltı süreleri dört gün uzatıldı. Hamile kızıyla birlikte gözaltında tutulan Emine Gevcan’ın kızı Hatice Gevcan, “67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir?” diye sordu. 

 

Her defasında hiçbir şey bulamayan devletin, gözaltındaki annesi ve kardeşi için şu an şüphe ve iddiayla delil üretmeye çalıştığını söyleyen Hatice Gevcan, normal şartlarda 67 yaşındaki annesini sokakta görse ceza kesecek olan devletin, 5 gündür kendisini ve risk grubunda olan 2,5 aylık hamile kardeşinin gözaltında tuttuğuna dikkat çekti. 

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı kırsal Xelîla (Kılavuz) Mahallesi’nde 11 Ocak’ta yapılan ev baskınlarında “Örgüte yardım” iddiasıyla gözaltına alınan 22 kişiden 17’si jandarmada alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltında tutulmaya devam eden 74 yaşındaki Fahriye Ercan, Mustafa Aslan (45), Mehmet Nezir Duman (59), 67 yaşındaki Emine Gevcan ile 3 aylık hamile Rabia Arjin Gevcan Yiğit’in (23) ise gözaltı süreleri, dört gün daha uzatılması talep edildi. Savcılığın talebi üzerine Mardin Adliyesi’ne sevk edilen 5 isim, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.

74 yaşındaki Fahriye Ercan, eşinin de yaşlı ve hasta olduğunu; kendisine bakacak kimse olmadığını belirtti. 67 yaşındaki Emine Gevcan ise 65 yaş üstü olduğunu, koronavirüsü salgını nedeniyle sokağa çıkmalarının dahi yasaklandığını belirterek, gözaltına alındığından bu yana hastalığı nedeniyle burnundan kan aktığını ifade etti. Üç aylık hamile olan Arjin Gevcan ise gözaltında temizlik malzemesi ve temiz suya erişemediğini dile getirerek, düşük yapma riskiyle karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Gevcan, serbest bırakılma talebini dile getirdi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 5 ismin gözaltı süresinin dört gün daha uzatılmasına karar verdi. 

Gözaltına alınanlar Dargeçit kırsalında yapılan “arama-tarama” faaliyetleri sırasında bulunduğu iddia edilen dijital materyallerde isimlerinin olmasıyla suçlanıyor. Gözaltı süresini uzatma gerekçesi, “Şahıslar ile ilgili yapılacak çalışmalar, iltisaklı kurumlar ile koordine kurularak, adı geçen şüpheliler ile ilgili bilgi ve belgelerin temini, şüphelilerin iltisaklı olduğu diğer şahısların tespiti, şüpheli ifadelerinin alınabilmesi için tahkikat evraklarının ikmal edilmesi” olarak açıklandı. 

Devlet delil üretmeye çalışıyor

 Annesi ve kız kardeşi gözaltında olan Hatice Gevcan, annesinin yaşlı ve hasta olduğu için gözaltında zor anlar yaşadığını, kardeşinin de hamileliği nedeniyle zorluklar yaşadığını belirtti. Annesinin hangi gerekçeyle gözaltında olduğunu anlamadıklarını belirten Gevcan, “Aylardır hastalık nedeniyle evinden dışarı çıkamayan bir kadını evinden alıp günlerce nezarethanede tutmanın nasıl açıklanacağını bilemiyorum. Yaşlı ve hasta kadınlardan ne istiyorlar? Daha önce de kolluk kuvvetlerinin ev baskınlarına defalarca maruz kaldık. Her defasında hiçbir şey bulamayan devlet, gözaltındaki annem ve kardeşim için şu an şüphe ve iddiayla delil üretmeye çalışıyor. Normal şartlarda 67 yaşındaki annemi sokakta görseler ceza kesecek olan devlet, 5 gündür kendisini ve risk grubunda olan 2,5 aylık hamile olan kız kardeşim gözaltında tutuyor” diyerek tepki gösterdi. 

Kimden hesap soracağız

 Annesinin sağlık sorunlarının olduğunu ifade eden Gevcan, “Şimdi burnundan kan gelmeye başladığını söylemiş. Annemin başına bir şey gelse, kimden hesap soracağız. Evinde çocukları ile akşama kadar zaman geçiren bir kadın. 67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir? Yine kız kardeşim hamile ve ilk hamileliğini nezarethanede geçiriyor. Bebeğine bir zarar gelmesinden endişe ediyoruz. Bir an önce annemin de kız kardeşimin de serbest bırakılması gerekiyor” diye konuştu.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.