7 yılda 112 kişi katledildi

29 Mayıs 2022 Pazar - 19:30

CPT

CPT

  • Türk devletinin 2015’ten bugüne Federe Kürdistan'a yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında en az 112 sivil katledildi, yüzlerce kişi de yaralandı.

AKP iktidarı, tekrardan savaş konseptini devreye koyduğu 24 Temmuz 2015'ten beri Federe Kürdistan'da yerleşim alanlarına yönelik saldırılarını sürdürüyor. Mexmûr ve Şengal başta olmak üzere bölgenin birçok kentine gerçekleştirdiği hava saldırılarında, çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu en az 112 kişi katledildi, yüzlerce kişi yaralandı. Türkiye’nin en son 26 Mayıs’ta Bamernê’ye yönelik SİHA saldırısında, ikisi çocuk üç kişi şehit düştü.

Saldırıların yeniden başladığı 2015'te en büyük katliamlarından biri, Kandil’in Zergelê köyüne yönelik savaş uçaklarının bombardımanıyla oldu. Zergelê köyüne yönelik 1 Ağustos 2015’teki hava saldırısında, biri hamile iki kadın ile birlikte toplam 8 kişi katledildi, 27 kişi ağır yaralandı. 8 kişinin isimleri şöyle: Necip Rojhilat, Salih Mihemed Emin, Karox Mihemed Emin, Heybet Mihemed Emin, Nedim Piro, Êyşê Xıdır, Abdulkadir ve Mihemed Emin.
Hristiyan Barış Gücü Grubu'nun (CPT) hazırladığı rapora göre, Türkiye’nin sadece 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiği saldırıları ve yaşamını yitirenler şöyle: 

25 Mayıs 2021: 20 yaşındaki Bawer Ahmed, Türkiye’nin topçu ateşi sonucunda Deşişe köyünde tarlasını sularken yaralandı. Bölgede bulunan diğer çiftçiler de şarapnel parçalarından kaynaklı yaralandı.
26 Mayıs 2021: 16 yaşındaki Ali Muhsin ve 20 yaşındaki Hasan Muhsin kardeşler, hayvanlarını otlattıkları sırada Türkiye’nin Biherê köyünü bombalaması sonucu yaralandı.
1 Haziran 2021: 70 yaşındaki Ramazan Ali, Hirûre'de tarlalarını sularken, Türk askerlerinin yaptığı topçu ateşi sonucu yaralandı. 
8 Temmuz 2021: Türkiye’nin üs bölgelerinden tarım arazilerine açtığı ateş sonucu Hirûre köyünde bir sivil yaralandı.
13 Ağustos 2021: Ibrahem Hassan Mohamad (51), Kanîmasî'ye bağlı Deşişe köyünde tarlalarını sularken Türkiye’nin askerleri tarafından vuruldu. Köylüler, bu yılın başlarında Türk ordusunun operasyonu nedeniyle göç etmek zorunda kaldı. Mohamad, 12 kişiyle birlikte ailelerine destek olmak için tarlaları sulamak üzere kısa süreliğine köye dönmüştü. 
20 Ağustos 2021: Ahmed Şakir (40) ve Yousif Amir (26), Zaxo'nun Batifa nahiyesinde Türk askerlerinin topçu ateşi sonucu katledildi. Musul'dan turist olarak bölgeye gelen Şakir ve Amir'in aileleri, olaydan iki gün sonra cenazelerin bulunmasıyla yakınlarının yaşamını yitirdiğini öğrendi.
 
648 köy tehlike altında
 
CPT raporunda, şunlara da yer verildi: “2015'ten bu yana 109 sivilin öldürüldüğünü raporladık, 120'den fazla sivilin bu saldırılar sonucu yaralandığını belgeledik. 648 köy tamamen boşaltılma tehlikesi altında. Bu köylerde yaşayan 55- 60 kadar aile kaldı. Kalan tek bir aile bile varsa o köye 'boşaltılmış köy' demiyoruz. Boşaltılma tehlikesi altındaki köy diyoruz. 150 köy tamamen boşaltılmış durumda.”

Girê Hakkarî neden önemli?

SİHA saldırılarında ikisi çocuk üç kişinin katledildiği Bamernê ve Girê Hakkarî, Türkiye’nin Dihok ve Amedîye üzerinden bölgedeki kontrolünü sağlamak için stratejik bir önem taşıyor.

Bamernê, Dihok merkezine 41, Türkiye'nin resmi sınırına ise 40 kilometre uzaklıkta. Bamernê askeri havaalanında 1990’dan bu yana Türk askerleri bulunuyor. Türkiye’nin kısmen kontrolünde olan havaalanında, binlerce asker ile birlikte tank, helikopter, SİHA, İHA var. Başika üssünden sonra Türkiye’nin bölgedeki en büyük üssü olan noktada, Türkiye’ye ait karakol tarzında mevzilenmiş bir üs de bulunuyor. Bölgedeki askeri üsten sık sık gerilla alanlara bombardıman yapılıyor. 

Son işgal saldırılarından önce üs bölgesindeki asker sayısı arttırıldı. Askerlerin yanı sıra Suriye’den getirilen kimi çeteler de yerleştirildi. Bamernê üssünde bölgenin en büyük sahra hastanesi de kuruldu. Son birkaç yılda bölgeye hava ulaşımının yanı sıra askeri amaçlı kara ulaşımı sağlandı. 

Garê, Amedîye ve Metîna bölgelerinin arasındaki Bamernê, önemli bir noktadadır. Son günlerde yoğun çatışmalara sahne olan Metîna ve Zap bölgelerini birbirine bağlayan Girê Hakkarî’nin askeri ve lojistik ihtiyacının karşılanması için de stratejik öneme sahiptir.

Tüm kara sevkiyatları buradan yapılıyor. Kara saldırıları da buradan organize ediliyor. Son olarak Skorsky helikopterler ile SİHA’ların harekat alanı olarak da bu üs kullanılıyor.

Metîna ve Zap bölgesini birbirine bağlayan Girê Hakkarî'nin Türkiye’nin kontrolüne girmesi durumunda Zap'ın çembere alınması planlanıyor. Türkiye bölgedeki saldırılarla Dihok ve Amediyê üzerindeki kontrolünü de artırmak istiyor. Amediyê üzerinden Dihok’a kadar tüm askeri ve sivil geçişler de kontrol edilmek isteniyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.