8 cenaze 34 gündür bekletiliyor

27 Ekim 2020 Salı - 19:11

  • Şırnak Devlet Hastanesi’nde 33 gündür morgda bekletilen 8 cenaze, ailelerinin DNA örneği vermesine rağmen teslim edilmedi. 

 

Şırnak’ta Cudi ve Gabar dağları ile Besta Dereler bölgesinde farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda şehit düşen 8 HPG’linin cenazesi, 34 gündür Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletiliyor. Cenazeleri almak için başvuruda bulunan ailelere, “DNA testinin çıkmadığı” gerekçesiyle cenazeleri verilmiyor. 

Şehit Şilan Polat’ın Hakkari’nin Gever ilçesinde yaşayan ailesinin avukatı Necat Polat, bugüne kadar aileye herhangi bir bilginin verilmediğini aktararak, şunları söyledi: ”2 Ekim’de aileye çocuklarının cenazesinin Şırnak Devlet Hastanesi’nde olduğuna ilişkin haber verildi. 5 Ekim’de aile Şırnak Devlet Hastanesi’ne giderek DNA için kan örneği verdi. O günden bu yana aileye herhangi bir bilgi verilmemiştir. En son Pazartesi savcılığa yaptırdığımız sorgulamaya göre daha DNA sonuçlarının çıkmadığı bilgisi verildi bize. Tabii ki bizim açımızdan cenazenin bize ait olduğuna dair resmiyet kazanmamış. Yani DNA sonucunu almadan ya da başka yollardan resmi olarak cenazenin bize ait olduğu teyit edilmeden beklemekten başka bir seçeneğimiz yok. Bu çerçeve de bizlere bir açıklama yapılabilir. Eğer iş resmiyet kazanırsa ve ailenin talebi olursa gerekli adli süreci takip edeceğiz.”  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.