90’lar yaşatılıyor

Şırnak'ta askeri abluka

Şırnak'ta askeri abluka

  • Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Bana köyü 2 aydır asker ablukasında. 90’ların uygulamalarının devrede olduğunu belirten köylüler, tarlalarına gidemediklerini, hayvanlarını ise otlatmak için farklı bir köye götürmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Koruculuk dayatılan ve bugüne kadar iki kez boşaltılan köydeki ablukanın gerekçesi askeri operasyonlar. Ablukadan kaynaklı köylüler tarlalara gidemiyor, hayvanlarını ise Kereşa ve Şerefan köylerine götürmek zorunda kalıyor. Köye girebilmek için iki ayrı noktada yurttaşlar kimlik kontrolünden geçiriliyor. Gece saat 12.00’dan sonra evden çıkmak yasak. Köydeki abluka sürerken, valiliğin 15 gün süreyle giriş çıkışlara yasakladığı 5 bölge arasında Bana köyü kırsalı da bulunuyor.  

Pirinç tarlaları kuruyacak

Köylülerden Muhammed Ali Ece (75), "Hayvancılık ve pirinçle geçimimizi sağlıyoruz. Valilik 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan etti. 15 gün sonra pirinç tarlalarımız kuruyacak. Köyün hayvanları da köyden çıkarıldı. Hayvanlarımızı yaylaya çıkartıp otlatmamız lazım” dedi.

Köylülerden Abdullah Özkan (70) ise, “Binbir emekle ektiğimiz pirinç tarlalarımız kurumadan sesimizi duysunlar. Tarlalarımız kuruduktan sonra kimse gelmesin. İki gün önce camide yapılan anonsla tarlaya gidiş yasaklandı. Bir haftadır askerler, köyün girişinde durup gelen geçen herkesi kontrolden geçiriyor” diye konuştu.

Köylülerden Meryem Özkan (53), “Komşularımıza dahi gidemiyoruz. Koyunlarımızı köyden çıkarıp Kereşa köyüne göndermek zorunda kaldık. Tarlalarda meyvelerimiz ve ağaçlarımız var. Ama gitmek yasak” diyerek, bu uygulamaya son verilmesini istedi. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.