3 milyon imzacı: PKK yasağına son verin 

Yurt Dışı Haberleri —

31 Ocak 2023 Salı - 19:45

3 milyon imza Avrupa Birliği Komisyonu’na iletildi

3 milyon imza Avrupa Birliği Komisyonu’na iletildi

  • PKK'nin Avrupa Birliği ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için uluslararası alanda toplanan 3 milyon imza Avrupa Birliği Komisyonu’na verildi. 
  • Kampanya yürütücüleri AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e seslenerek, “PKK’nin listede kalması Avrupa için utançtır. PKK, ‘terörist’ değil Kürtlerin siyasi partisidir, listeden çıkartılmalıdır” dedi.  

REWŞAN DENİZ/BRÜKSEL

PKK'nin Avrupa Birliği ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması talebiyle toplanan 3 milyon imza Avrupa Birliği Komisyonu’na iletildi. Kampanyaya öncülük eden isimler, Avrupa devletleri ve kurumlarına seslenerek “PKK ‘terörist’ değil Kürt halkının siyasi partisidir. Ortadoğu’da barışın teminatıdır. Kürtleri kriminalize eden, Türk devletinin saldırılarına kapı aralayan yasağa son verin” dedi. 

Kürtlere Uluslararası Adalet İnisiyatifi, PKK’nin AB ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için 1 yılı aşkın süredir imza kampanyası yürütüyordu. Avrupa’nın dört bir yanı, Kanada, Kıbrıs gibi birçok ülke, Rojava, Güney Kürdistan’da toplanan imzalar dün Avrupa Birliği Komisyonu’na teslim edildi. Öncesinde ise Avrupa Birliği kurumlarına ev sahipliği yapan Schuman Meydanı’nda basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya kampanyanın yürütücüsü ve destekleyeni çok sayıda isim ve imzaların toplanmasına katkı sunan çok sayıda aktivist de katıldı. 

3 milyon imza

Avrupa’daki Kürt kurumlarının çatı örgütü Avrupa Kürdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürtler ve dostlarının ortaklığıyla 3 milyona yakın imza topladıklarını belirterek, “Kampanyaya katılan, destek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi. “Türk devleti yürüttüğü savaşta yasaktan destek alıyor. Kürtler, siyasetçiler bu yüzden baskıya uğruyor” diyen Koç, “PKK, Kürtlerin özgürlüğü, Ortadoğu’daki barışın teminatıdır. Sadece Kürtler için Ortadoğu’da demokrasi ve barışının teminatıdır. Sonuna kadar bu yasağın kalkması için mücadele edeceğiz” diye konuştu.