ABD kabinesi göreve hazır

Dünya Haberleri —

19 Ocak 2021 Salı - 16:50

  • ABD'nin 46. başkanı olarak göreve başlamak için bugün yemin etmeye hazırlanan Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın yeni kabinesi göreve hazır. Biden'ın kabinesi ABD tarihinin ırk ve kültürel olarak en geniş çeşitliliğe sahip kabinesi olarak kayıtlara geçecek.

 

Zorlu bir seçim sürecini geride bırakan ABD’de Biden, bugün resmen göreve başlıyor. Ülke tarihinin en kapsayıcı kabinesini oluşturan Biden’ın kabine ve kabine seviyesindeki görevlerin yüzde 50’si beyaz olmayan siyasetçiler tarafından yürütülecek. Biden kabinesi, ABD tarihine geçecek birçok ilki de içerisinde barındırıyor.

İlk aşamada Savunma Bakanlığı için Lloyd Austin, Hazine Bakanlığı için Janet Yellen, İç Güvenlik Bakanlığı için Alejandro Mayorkas ve Dışişleri Bakanlığı için Antony Blinken, Senato tarafından onaylanacak.

Biden’ın kabinesinde, 8 yıllık Obama döneminde beraber çalışma fırsatı bulduğu isimlerin yoğunluğu göze çarpıyor.

Trump’ın sadece yüzde 16’sının beyaz olmayanlardan oluşan ve çoğunluğu erkek olan mevcut kabinesinin aksine yeni kabinenin yüzde 50’si beyaz olmayan siyasetçilerden oluşacak. Bu oran, ABD tarihinde rekor niteliği taşıyor.

Kabinede en çok dikkat çeken kişi; ABD tarihinin ilk siyah, Güney Asyalı ve ilk kadın başkan yardımcısı seçilen ismi Kamala Harris. Pentagon’a tarihte ilk kez bir siyah general liderlik edecek. Seçilmiş Başkan Biden, Obama yönetiminde beraber çalıştığı ekip arkadaşı Lloyd Austin’i Pentagon’un başına seçti.

Biden kabinesinde, Birleşmiş Milletler Büyükelçisi olarak yer alacak Linda-Thomas Greenfield ile birlikte toplamda beş siyah siyasetçi görev alacak. ABD’nin en büyük azınlık topluluğu olan Latin kökenli siyasetçiler de Biden kabinesinde üçü bakanlık seviyesinde olmak üzere dört kişiyle temsil edilecek. ABD’nin yeni Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Latin kökenli Xavier Becerra olacak.

Biden, İçişleri Bakanlığı için Amerikan yerlisi Deb Haaland’ı seçti. Tarihte ilk kez bir Amerika yerlisi, kabinede görev alacak.

Trump’ın geleneksel devir-teslim törenine katılmayacağını açıklamasının ardından başkent Washington’da güvenlik önlemleri en üst düzeye yükseltildi.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.