Biden ve Putin görüşecek

Dünya Haberleri —

5 Aralık 2021 Pazar - 16:38

foto: AFP

foto: AFP

  • ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizini konuşmak için Salı akşamı online bir görüşme yapacağı bildirildi. 

 

Video-konferans yapacaklar

Rusya-Ukrayna sınırında gerilimin arttığı bir zamanda yapılacak 

görüşmeyle ilgili ilk açıklama Kremlin'den geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumartesi günü Rus Interfaks haber ajansına yaptığı açıklama, görüşme planını doğruladı. Peskov, görüşmenin 7 Aralık Salı akşamı yapılacağı bilgisini verdi. Beyaz Saray da görüşmenin video-konferans yoluyla yapılacağını açıkladı. 

Gündem Ukrayna krizi

Beyaz Saray, görüşmede stratejik istikrar, siber ve güvenlik konuları da dahil ABD-Rusya ilişkileri hakkında bir dizi konu başlığının ele alınacağını açıkladı. Kremlin ise Biden ve Putin’in, görüşmelerinde Ukrayna konusunun yanısıra ikili ilişkileri ve Haziran ayında Cenevre’deki buluşmalarında varılan anlaşmaların uygulanmasını masaya yatıracaklarını kaydetti.

Biden hazırlık içinde

Biden, Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Putin ile görüşmelerinin uzun süreceğini ve Rusya’nın “kırmızı çizgisini kabul etmeyeceklerini” söyledi. ABD Başkanı ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini “çok zor” hale getirecek bir dizi girişimin hazırlığında olduğunu ifade etti. Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin hangi adımları atacağını ise açıklamadı. 

Ukrayna'ya tam destek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Washington'un Ukrayna'nın topraklarını korumak için ihtiyacı olan unsurlara sahip olmasını sağlamaya kararlı olduğunu vurguladı. 

Temmuz’dan beri ilk olacak

Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve Rusya arasındaki diplomatik ilişki, yıllardır Soğuk Savaş sonrası dönemdeki en düşük seviyelerde seyrediyor. Biden ve Putin Haziran ayında Cenevre'de ilk ve tek yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi. Reuters, son telefon görüşmelerinin de 9 Temmuz'da olduğunu bildirdi.

HABER MERKEZİ

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.