Adalar'da da DEM vakti

Kristin Selekman ve Mehmet Galip Ataş

Kristin Selekman ve Mehmet Galip Ataş

  • DEM Parti, Adalar Belediyesi için Ermeni ve Kürt eşbaşkanları aday gösterdi; Kristin Selekman ve Mehmet Galip Ataş. İkisi de 36 yıldır Adalar’da yaşıyor. Selekman, çok ciddi sorunların çözümü için kolları sıvadıklarını; Ataş da artık Adalar için DEM vakti geldiğini söyledi.

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Sistem tarafından dışlanan, ötekileştirilen, yok sayılan kimlikleri ve dilleri temsil ettiklerini belirten DEM Parti Adalar Belediyesi Eşbaşkan Adayı Kristin Selekman, "Burada çok kimlikli, çok dilli, kadın özgürlükçü ve ekolojik bir anlayışı oturtabilirsek Türkiye geneline yansıyacağına inanıyorum” dedi.

Kozmopolit yapısıyla bilinen İstanbul’un Adalar ilçesi, yıllardır farklı inanç ve halklara ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Rum, Ermeni, Yahudi, Kürt ve Türklerin bir arada yaşadığı ilçe; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası olmak üzere 9 adadan oluşuyor. Kışın 16 bin kişilik nüfusa sahip olan Adalar, yaz aylarında yazlıkçılar ve tatilcilerin akın etmesiyle 500 bine ulaşıyor. Nüfusunun bir anda 10 kat artması beraberinde çöp ve su sorununu da getiriyor. İlçede yeterli katı ve sıvı atık tesisi olmadığından çöpler teknelerle anakaraya taşınıyor. Nüfus artışı da hesaba katıldığında bu yöntem çöp sorununu çözmede yetersiz kalıyor. Çöp sorununun dışında, Müslüman olmayanların belediye hizmetlerinden eşit derece yararlanamaması, ada halkının sağlığa erişimi, kentte akülü araçlardan kaynaklı oluşan trafik sorunu, kadınların yeterince istihdam edilmemesi de çözüm bekleyen sorunlar arasında.

Adalar ilçesini üç dönemdir CHP yönetiyor. 2019 yerel seçimlerde CHP, yüzde 46’lık oy oranıyla birinci parti olurken HDP o dönem izlediği kaybettirme stratejisinden kaynaklı ilçede aday çıkarmadı. AKP ise ilçede ikinci parti konumunda. Önceki seçimlerde ikinci parti olarak öne çıkan HDP, 2023’te yapılan genel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında olmasına rağmen seçime ayrı girmesi sonucu 3. parti konumuna düştü. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde ise DEM Parti'nin karşısında AKP, CHP, TİP ve İYİ Parti var.

 

DEM Parti Adalar İlçe Belediyesi Eşbaşkan Adayı Kristin Selekman

 

34 yıldır Heybeliada’da

DEM Parti Adalar İlçe Belediyesi Eşbaşkan Adayları Kristin Selekman ve Mehmet Galip Ataş ile seçimleri, Adalar’daki sorunları ve seçim sürecini konuştuk. Kristin Selekman, 1990'dan beri Heybeliada’da yaşıyor. Ermeni olan Selekman, 1979 İstanbul doğumlu. 2006’da İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun olan Selekman, bir süre gıda mikro biyolojisi üzerinde çalıştıktan sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nü okumuş. Bir yandan fotoğraf sanatıyla uğraşan Selekman, serbest olarak Veteriner Hekimlik yapmaya devam ediyor.  Selekman, DEM Parti’den neden aday olduğunu şu sözlerle açıklıyor: “Zaten oy verdiğim bir partiydi. Zaman zaman partinin mahalle çalışmalarına katılıyordum. Ada’da çok ciddi sorunların olduğunu biliyorum ve bu sorunların çözümü için de kolları sıvadım.”

Çok dilli, kimlikli

Yerel yöneticilerin Adalar’ın çok kimlikli yapısını gözeterek proje üretmediğine dikkat çeken Selekman, “Bizler ezilen sınıflar, sistem tarafından dışlanan, ötekileştirilen, yok sayılan kimlikler ve dilleri temsil ediyoruz. Burada çok kimlikli, çok dilli, kadın özgürlükçü ve ekolojik bir anlayışı oturtabilirsek Türkiye geneline yansıyacağına inanıyorum. Mesele ben Ermeni’yim ben kendi dilimi konuşamıyorum. Belediye bünyesindeki kurslarla, dil atölyeleriyle bu eksikliğimi giderebilmeliyim. Farklı kimlik ve inançlardaki Adalılar için bu kapsamda çalışmalar yapacağız” dedi.