Adalet Nöbeti 800 günü aştı

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

  • Adalet Nöbeti eylemlerini 800 gündür sürdüren Şenyaşar ailesi, adalet sağlanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.  

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, 800. gününde devam etti. Nöbetin 800. günü dolayısıyla adliye önünde açıklama yapıldı. “5 yıldır sadece adalet istiyoruz” yazılı pankartın taşındığı açıklamaya Riha Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri katıldı.  

Hastane kayıtları gelmedi

Aynı zamanda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Riha Milletvekili olan Ferit Şenyaşar, “Büyüklerimiz ‘Bir eşyanızı nerede kaybedersiniz orada arayın’ diyor" dedi. Şenyaşar, bu yüzden adliyede önünde olduklarına işaret ederek, kardeşlerine ve babasına saldırının kameraların önünde yapıldığını anımsattı. Şenyaşar, hastane kayıtlarının hala savcılığa teslim edilmemesine tepki gösterdi. Adalet gelene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Şenyaşar, “Bu mücadele olmasaydı, olay faili meçhul olarak kapatılacaktı. Bizim mücadelemizle bir dava açıldı” dedi.

5 yıldır tek kişilik hücrede

Hastane kayıtlarının gizlendiğini, ancak polis kamera görüntülerinin ellerinde olduğunu ve suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Şenyaşar, “4 buçuk yıldır bir adım atmayan savcı, kardeşimi cezaevine gönderdi. 5 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor. 2 Haziran’da ben bir hak savunucusu olarak meclise gideceğim. Adalet mücadelemizi Ankara’da sürdüreceğim” diye konuştu. Şenyaşar, Riha’daki sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve hukuk örgütlerine annesi Şenyaşar’ı mücadelesinde yalnız bırakmama çağrısı yaptı.

Bu devlet, zulüm devleti

Adaletin olmadığını haykıran Emine Şenyaşar ise iktidara, “Ne devlet, ne hukuk var. Oğlumu tekli hücreye koymuşlar. Katiller geziyor. Niye tutuklamıyorsun? Yeter oğlumu bırak. Bu adalet mi? Bize zulüm ettikleri için buraya oturduk. Bu devlet zulüm devleti. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar, dünya görsün. Neden kayıtları saklıyorsunuz? Ben bu devleti kabul etmiyorum” şeklinde tepki gösterdi. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.