Adalet Nöbeti'ne gözaltı

5 Mayıs 2022 Perşembe - 16:45

  • Adalet Nöbeti'ni sürdüren Fince Akman ve Cemile Çiftçi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. 

 

Tutsak yakınları, hasta ve infazları yakılan tutsakların serbest bırakılması için İstanbul Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbetini 6. haftasında da sürdürdü. Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman ve Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki ağır hasta tutsak Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, C Kapısı’nda bulunan meydana gelerek tutsakların yaşadıkları ihlallere dikkat çekti.

'Özel yasak' kararı

Bu sırada Gezi Davası’nda verilen hapis cezalarını protesto etmek için İstanbul Adliyesi’nde Adalet Nöbeti başlatan avukatlar da Çiftçi ve Akman’a destek verdi. Adalet Nöbeti'ni başlatan Akman ve Çiftçi, burada açıklama yapmak istedi. Ailelerin etrafını saran polis, Kağıthane Kaymakamlığı’nın kendileri hakkında “özel yasak” kararı olduğunu aktararak, açıklamayı engelleyeceklerini bildirdi. Engellemeye tepki gösteren Akman ve Çiftçi, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Polis, aynı zamanda çekim yapmak isteyen gazetecileri de darp ederek alandan uzaklaştırdı.

Orada bulunan avukatlar da tutsak yakınlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Av. Diren Yeşil, polise, “İşkencecisiniz. Döverek dışarı atıyorsunuz. Burası hukuk devleti öyle mi? Böyle bir keyfiyet yok. Polis devleti. Hepiniz işkencecisiniz. Ruhunuzda var” dedi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.