Ağlamayacağız, mücadele edeceğiz

Dosya Haberleri —

18 Şubat 2021 Perşembe - 18:30

  • Hanau’da 19 Şubat 2020'de gerçekleşen ırkçı saldırı sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. Katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen ne sorular cevaplandı ne de katliam aydınlatıldı. Ailelerin acısı hala ilk günkü gibi taze. 
  • Katliamda yaşamını yitiren Mercedes Kierpacz’ın babası Filip Goman, "Dedem 1933’te Auschwitz’te katledildi. Kendimizi burada güvende sandık, Almanya’ya geldik. Evlatlarımız burada doğuyor ama yine ırkçılık nedeniyle katlediliyor" diyor. 
  • Saldırıda 23 yaşındaki oğlu Ferhat Unvar’ı kaybeden Serpil Temiz Unvar, yasını mücadeleye dönüştürüyor. Oğlu adına bir inisiyatif kuran Serpil, "Ağlama değil mücadele etme zamanı. En azından diğer gençlerin geleceği ve güvenliği için" diyor. 

DÎLAN KARACADAĞ

Ferhat Unvar, 19 Şubat 2020’de Hanau’da meydana gelen ırkçı saldırıda katledilen 9 kişiden biriydi. Annesi Serpil Temiz Unvar, katliamın ardından, “Lütfen bir şeyler yapın. Oğlum boşuna ölmüş olmasın. En azından diğer gençler için” diye seslenmişti. Bu talebini Almanya Başbakanı Angela Merkel’e gönderdiği mektupta da yinelemişti. Ancak siyasilerden ne bir cevap ne de destek alan Serpil, inisiyatifi ele aldı ve oğlunun doğum günü olan 14 Kasım 2020’de Ferhat Unvar Eğitim İnisiyatifi’nin kuruluşunu ilan etti. “Irkçılığa karşı antifaşist eğitim şart. Bu eğitim ise okullarda başlar. Hedefim bu inisiyatifin çalışmalarıyla okullardaki ırkçılığı en aza indirmek” diyen Serpil, "Ağlama değil mücadele etme zamanı" mesajı veriyor. 
Serpil ile katliam gününden bu yana değişen hayatını ve ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyi konuştuk. 

Oğlun adına kurduğun Ferhat Unvar Eğitim İnisiyatifi ile neyi amaçlıyorsun?
Oğlum Ferhat çok zeki, zaman zaman üzgün bir çocuktu. Okulda çok sık ırkçılığa maruz kaldı ve bu da birçok kez günlük yaşantısını da etkiledi. Eğitim hayatında yaşadığı sorunlar, evi ve ailemizi de etkiledi. Çok sık tartışmalar yaşıyorduk; özellikle notları zayıf olduğunda ona, “Sen Alman çocuklar kadar şanslı değilsin, daha fazla çalışman lazım” derdim. Almanya eğitim sisteminin kurumsal ırkçılığına sadece oğlum maruz kalmadığı için ölümü boşuna olmasın diye bizlerle aynı sorunları yaşayan ailelerle dayanışmak istiyorum. Oğlumun doğum gününde kurduğumuz Ferhat Unvar Eğitim İnisiyatifi ile okullardaki ırkçılığı en aza indirmek için çalışmalar sürdürmek istiyoruz. Tıpkı bir bağlantı merkezi gibi, okul ile ırkçılığa maruz kalan öğrenciler ve bu durumdan etkilenen ebeveynler arasında çözüm odaklı çalışmalar sürdürmek istiyoruz. Hedefimiz Hanau’da daha iyi bir toplum yaratmak.