AK dönem başkanlığı Almanya'da

Dünya Haberleri —

19 Kasım 2020 Perşembe - 15:22

  • Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını devralan Almanya, AİHM kararlarına uymayan ülkeler için harekete geçileceğini, ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nin güçlendirilmesi için de çaba gösterileceğini açıkladı.

 

Almanya, Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını Yunanistan’dan devraldı. Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan Komite'nin başkanlığını 6 ay boyunca yürütecek olan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu süre boyunca insan hakları, nefret söylemi, Roman azınlığın haklarının korunması ve yapay zeka konularına öncelik vereceklerini söyledi.

Heiko Maas, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının üye ülkelerde pratikleştirilmesine dönük eksiklikler yaşandığını ve bu durumun değişmesi gerektiğini kaydetti. Maas, AİHM’de bulunan 60 bin dava dosyasının yüzde 40’nın Rusya ve Türkiye ile ilgili olduğunu hatırlatarak, "Bazı üye ülkelerin ulusal yasalara öncelik verme çabalarına tabii ki son derece eleştirel yaklaşıyoruz" diye konuştu.

Maas’ın gündemindeki bir diğer konu ise İstanbul Sözleşmesi oldu. İstanbul Sözleşmesi'nin güçlendirilmesi için çaba gösterileceğini dile getiren Maas, bütün üye ülkelere sözleşmeye katılma çağrısı yaptı.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.