AK önünde bir aylık oturma eylemi başladı

Diaspora Haberleri —

12 Ekim 2020 Pazartesi - 15:48

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Avrupa Konseyi (AK) önünde oturma eylemi başlatıldı. Bir ay boyunca farklı grupların devralacağı oturma eyleminin ilk haftasında Kürdistanlı ve Türkiyeli siyasetçi, kurum temsilcileri yer alıyor.

 

RAMAZAN MARANKOZ

"Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesi kapsamında Fransa’nın Strasbourg kentinde bir ay boyunca devam edecek bir oturma eyleminin startı verildi. Avrupa Konseyi önündeki oturma eylemi dün gerçekleştirilen basın açıklamasıyla start aldı.

Basın açıklamasında ilk sözü KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Türk devletinin baskı ve soykırım politikalarına dikkat çekerek, "Zulme dur demek, Öcalan'a özgürlük zamanı demek için oturma eylemini başlatıyoruz" dedi.

Pratik adım bekliyoruz

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar ise, "Fikirleriyle bize önderlik etti, bugünlere getirdi. Bu sebeble Önder Apo’ya sahip çıkmak, özgürlüğünü savunmak öncelikle siyasi, insani ve ahlaki bir görevdir. Bu sorun bir kişinin sorunu değil bir halkın sorunudur" dedi. Oturma eyleminin AK önünde başlatılmasının önemine işaret eden Aydar, "Avrupa Konseyi, CPT, AİHM hepsi buradadır. Onların duvarlarının önünde sesimizi dünyaya duyuruyoruz. Yıllardır burada nöbet tutuluyor, eylemler yapılıyor. CPT’nin açıkladığı rapor bu mücadelenin sonucudur. Burada onlara vazifelerini hatırlatıyor ve pratik adımlar atmaya davet ediyoruz" dedi. Aydar şu mesajı verdi: "Önder Apo özgürleşene kadar bu halk, hareket ayakta olacak. Kararlıyız, mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz."

Birleşerek kazanacağız

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVeG-KON) Eşbaşkanı Serpil Aslan da, "İmralı'daki tecrit, muhalif kesimlere bugün yapılan baskılardan bağımsız değildir. Zulmün olduğu yerde başkaldırı esastır. Bizler birleşerek, çoğalarak özgürlük istemimizi haykıracağız" diye konuştu.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına Ayten Kaplan, "Biz kadınlar her koşulda direnerek bu eylemde yerimizi alacağız. Çevremizdeki tüm dostlarımıza, Önderliğimizi ve onun için verdiğimiz mücadeleyi anlatarak çoğalacağız" diye konuştu. 

Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi’nden (ADDKİ) Aycan Gaye Serbest, "Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü aynı zamanda tüm siyasi tusakların özgürlüğü olarak görüyoruz. Kürt halkının özgürlüğü işçi sınıfının özgürlüğünden de bağımsız değildir. Birleşik mücadele ile zafere yürüyeyeceğiz" mesajı verdi.

Önderliğimize sözümüz var

Avrupa Êzîdî Koordinasyonu’ndan Carcul Cemil, Şengal katliamına işaret etti ve Êzîdîlere seslendi: "Şehitlerimiz ve Önderliğimize sözümüz var. Unutmayacağız, sesimizi yükselteceğiz.”

HDP eski milletvekili Nursel Aydoğan, AİHM ve CPT'ye seslenerek, "Sizler tüm Avrupa'da tarafsız olduğunuzu söylüyorsunuz ama söz konusu İmralı olduğunda bu konuda dürüst değilsiniz" dedi. 

PYD Avrupa adına Xebat Şakir ise Rojava'daki kazanımların Abdullah Öcalan’ın eseri olduğunu kaydederek, "Rojava'daki direnişimizi burada da büyüterek devam edeceğiz" derken; KCDK Başur’dan Hoşiyar Salih, "Serok Apo'nun özgürlüğü tüm Kürt halkının özgürlüğüdür" diye belirtti.

Özgürlüğünü sağlamak görevimiz

Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MAR-DEF) Eşbaşkanı Aziz Tunç, "Ortadoğu'da halkların geleceği Sayın Öcalan'ın özgürlüğüne bağlıdır. Özgürlüğünü sağlamak bizim en büyük görevimizdir" dedi.

Siyasetçi-aktivist Şafak Arabacı, “Öcalan'ı özgürleştirecek olan halkların birleşik hareketidir" diye konuştu.

KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer ise şunları belirtti: "Bizler 22 yıldır buradayız ama yeterli olmadı. Bu yüzden buradaki eylemimizi büyüterek, Reber Apo'nun yaptığı fedakarlık gibi daha büyük fedakarlıklar da bulunarak, Reber Apo'nun özgürlüğünü sağlayacağız."

CÎK Başkanı Ahmet Hafız Turhallı, “Sorumluluklarımızı yerine getirmek için buradayız, demokrasi ve özgürlük isteyen herkesi buraya davet ediyoruz" dedi. 

PKAN’dan Ömer Koyuncuer, "Öcalan'ın özgürlüğü için buradayız" derken; KOMAV’dan Lokman Arslan ise "Şehitlerimize sözümüzü yerine getireceğiz. Biji Serok Apo" dedi.

Kimler katılıyor?

Oturma eylemi 16 Ekim Cuma gününe kadar devam edecek. Saat 09.00’da başlayacak oturma eylemi her gün saat 17.00’ye kadar devam edecek. Oturma eyleminin ilk grubunda yer alan isimler şunlar:

KCDK-E Eşbaşkanları Fatoş Göksungur ve Yüksel Koç

HDP Amed eski Milletvekili Nursel Aydoğan

Batman eski Belediye Başkanı Nejdet Atalay

Avrupa Êzîdî Koordinasyonu Carcur Cemil

HDP Şırnak eski Milletvekili Faysal Sarıyıldız

KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer

PYD Avrupa tensilcisi Xebat Şakir

KCDK-E Başur Temsilcisi Hoşiyar Salih

SYKP Avrupa Temsilcisi Tuncay Yılmaz

PJAK temsilcisi Ebrahim Alipour,

Viranşehir eski ilçe başkanı Hoşnav Ata

Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi’nden (ADDKİ) Aycan Gaye Serbest

Siyasetçi-aktivist Şafak Arabacı

Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MAR-DEF) Eşbaşkanı Aziz Tunç

CÎK Başkanı Ahmet Hafız Turhallı

CÎK Kadın Sözcüsü Hatice Turhallı

KOMAW temsilcisi Lokman Arslan

KNK adına Ali Matur

PKAN’dan Ömer Koyuncuer

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVeG-KON) Eşbaşkanı Serpil Aslan

FEDA Eşbaşkanı Demir Çelik.

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.