AKP’nin kırımına karşı ortak mücadele hattı

Kadın Haberleri —

4 Eylül 2020 Cuma - 18:00

  • AKP iktidarının Kürdistan’da bir kadın kırımı hayata geçirdiğini belirten TJA aktivisti Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, saldırılara karşı ortak mücadele hattı ve ortak hareket temelinde örgütlü mücadelenin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Özel savaş politikalarının devrede olduğu Kuzey Kürdistan’da kadın katliamları, taciz ve tecavüz olaylarında ciddi artış söz konusu. Kürt kadınlar üzerinden yürütülen devlet politikasını Jinnews’e değerlendiren Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, erkek egemen sistemin kadın bedeni üzerinden iktidarını sürdürmeye çalıştığının altını çizdi. Gülcan, özellikle kadın mücadelesinin yükseldiği dönemlerde, devletin yöneliminin de o oranda artığını vurguladı. 
 
Üniformalı tecavüzcü kollandı

Hükümetin son dönemlerde 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım atmaya çalışmasının da devletin kadın politikasını gözler önüne serdiğini söyleyen Sağyiğit, “Özelde Kürt illerinde hayata sokulan farklı bir kadın kırım politikası, farklı bir savaş politikası var. En son Musa Orhan örneğinde de bunu görmek mümkün. Üniformalı diye sosyal medya tepkisi olmadan tutuklanmadı, göstermelik olsun diye birkaç gün içerde tutulup salıverildi. ‘Jandarma’dan ihraç ettik’ şeklinde halkın nabzını yoklamaya çalışıldı. Bu, tamamen kamuoyunun tepkisini düşürmeye çalışan özel savaş politikasıdır” dedi.
 
Gülistan bulunmak istenmiyor

Yine Kürt illerinde kadına yönelik şiddetin daha fazla cezasız kaldığını belirten Sağyiğit, Gülistan Doku olayına işaret ederek, Gülistan’ın bulunmak istenmediğini kaydetti: “Gülistan Doku’nun faili durumunundaki Zaynal’ın babası yine üniformalı ve bu sebeple korunuyor. Eğer hükümet ciddi anlamda adım atmak isteseydi 6284 adlı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni olduğu gibi hayata geçirirdi.”
 
Failler cezasızlıktan cesaret alıyor

AKP iktidarı süresince şiddet faili erkeklerin “bana bir şey olmaz, nasıl olsa cezasız kalıyor” deme cesareti aldığını söyleyen Sağyiğit, kadına yönelik şiddetin basına yansıdığı kadarıyla görülebildiğini, rakamların görünenden fazla olduğunun altını çizdi.

Örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz

Erkek sistemine karşı örgütlü kadın mücadelesinin her geçen gün daha da yükseldiğini ifade eden Sağyiğit, şu mesajı verdi: “Hangi parti mensubu olursa olsun, kadınların yapması gereken ortak hareket etmek, ortak mücadele hattı oluşturmak, bunu örgütlü mücadele üzerinden yaşama geçirmektir. Başka alternatifimiz yok. İktidarların yönelimi ne kadar fazla olursa olsun, bizim de o oranda gücümüz var ve örgütlü mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

HABER MERKEZİ

 

Işıl Özgentürk’ün erkek mantığı

TJA Aktivisti Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Işıl Özgentürk’ün Êlihli kadınlara yönelik ırkçı yazısını da eleştirdi. Özgentürk’ün Kürt illerinde yürütülen çalışmalardan, eşbaşkanlık sisteminden ve kadınların mücadele içerisinde nasıl yer aldıklarından bihaber olduğunu düşünmediğini ifade eden Sağyiğit, şunları söyledi: “Tamamıyla bu sistemle birlikte yürütülen bir çalışmanın yazınsal boyutu olarak karşımıza çıkıyor. Biz bunu ifade ederken sadece erkekler üzerinden yürütmüyoruz, sadece bir zihniyet üzerinden sorunları değerlendiriyoruz ve bunun üzerinden çözüm noktalarına varmamız gerekiyor. Bugün ismi Işıl Özgentürk, dün başka bir isimdi, yarın başka bir isim altında karşımıza çıkacak sorun bir zihniyet sorunu. Sorun, Kürtlere bakış açısıyla ilgili bir sorundur. Biz kiminle ve neyle mücadele ettiğimizi biliyoruz, ne şekilde mücadele ettiğimizi biliyoruz, bizim için önemli olan mücadele bayrağını en yüksek safhaya çıkarıp o şekilde devam etmek.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.