Alman Hükümeti yeni vatandaşlık yasasını onayladı

Dünya Haberleri —

Alman vatandaşlığı

Alman vatandaşlığı

  • Almanya’da çifte vatandaşlığa imkan tanıyan ve vatandaşlığa geçmeyi kolaylaştıran bir dizi düzenlemeyi içeren yeni yasa onaylandı. 

 

Almanya’da Bakanlar Kurulu, çifte vatandaşlık imkanını herkese tanıyan ve Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştıran yasa tasarısına onay verdi. Tasarının Federal Meclis’ten geçmesi durumunda Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşacak. 

8 yıldan 5 yıla indi

Yeni yasaya göre vatandaşlığa geçmek için istenen "yasal ikamet süresi" 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Çalıştığı alanda veya eğitiminde başarılı olmak, gönüllü çalışmalar yapmak gibi, Almanya’daki yaşam şartlarına uyum sağlamak için özel çaba gösterenlerde bu süre 3 yıla düşebilecek. Alman vatandaşlığına geçiş koşulları arasında, Almanya’nın özgürlükçü toplum değerleri ve yasalarının benimsenmesi ve kişinin, kendisi ve ailesinin geçimini sosyal yardımlar almadan sağlayabilmesi de yer alıyor.

Doğuştan Alman vatandaşlığı geliyor

Ebeveynlerden birinin 5 yıl Almanya’da yasal olarak ikamet etmesi durumunda ülkede doğan yabancı çocuklar Alman pasaportu alabilecek. Ayrıca çocuklar ebeveynlerinin vatandaşlığını da koruyarak çifte vatandaş olabilecek.

Vatandaşlığa geçiş AB ortalamasının altında

İçişleri Bakanlığının verilerine göre Almanya’da 12 milyondan fazla kişi, yabancı vatandaşlığına sahip. Bunların yaklaşık 5,3 milyonu ülkede en az 10 yıldan beri ikamet ediyor. 2022 yılında 168 bin 545 kişi Alman vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulundu. Almanya'da vatandaşlığa kabul oranı Avrupa Birliği ortalamasının oldukça altında.  BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.