Alman polisi Kürt derneğine tazminat ödeyecek

Diaspora Haberleri —

30 Aralık 2020 Çarşamba - 15:25

  • 2018 yılında Alman polisi kapı ve pencereleri kırarak baskın yaptığı Berlin’deki Kürt derneğine tazminat ödeyecek. Savcı aranan “suç delillerinin” bulunmadığını belirterek soruşturma dosyasını kapattı.

 

Almanya’da son dönemlerde Kürtler bir hukuk mücadelesini daha kazandı ve Alman güvenlik birimlerinin yürüttüğü kriminalizasyon politikası yine bizzat hukuk organlarınca haksız bulundu.

Berlin savcılığı, Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM)’e bağlı Berlin’deki Kürt derneğine yönelik üç yıl önce açtığı soruşturmayı haksız bularak dosyayı kapattı.

Söz konusu soruşturma güvenlik birimlerinin asılsız bir iddiasıyla açılmıştı. Türk devletinin işgal saldırılarına maruz kalan Efrîn ile dayanışma amacıyla yapılması planlanan bir gösteride “suç işleneceğini” varsayan savcılığın talimatıyla polis, Kürt derneği ile Civaka Azad’ın bürosuna baskın yapmıştı.

Kriminalizasyonun parçası

Savcılık “aranan suç delilleri bulunmadı” derken, soruşturma dosyasının kapatılmasıyla polisin baskını da haksız bulunurken, Kürt derneğinde başta kırılan kapı ve pencereler olmak üzere polisin verdiği maddi zarar da karşılanacak. Hakkında soruşturma açılan dernek yöneticisinin avukatlığını yapan Dr. Lukas Theune ise dosyanın kapatılmasına şaşırmadığını söyledi.

Soruşturmada gelinen aşamayı değerlendiren Avukat Theune, Almanya’da Kürtlere yönelik kriminalizasyon siyasetinin parçası olarak bu soruşturmanın açıldığını belirtti. “Kürtlere yönelik bir kriminalizsyon girişimi daha başarısızlıkla sonuçlandı” diyen Theune, Civaka Azad’ın Karlsruhe’deki Anayasaya Mahkemesi’ne yaptığı şikayetin de henüz sonuçlanmadığını belirtti.

Dernek neden basıldı?

13 Haziran 2018 günü polis, Berlin Demokratik Kürt Toplum Merkezi ile Civaka Azad’ın bürosuna saldırmış, eş zamanlı olarak NAV-DEM yöneticilerinin de evlerini arayarak, Kürt kurumlarının kapı ve pencerelerini kırmıştı.

Polis saldırı için 3 Aralık 2017 günü Efrîn için yapılması planlanan ancak gerçekleşmeyen bir gösteriyi gerekçe yapmıştı. Soruşturmayı yürüten Berlin savcılığı söz konusu gösteriyle “dernekler yasası ihlal edileceğini” iddia etmişti.

ANF/BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.