Alman vekiller: HDP’nin yanındayız

Dünya Haberleri —

29 Haziran 2021 Salı - 23:00

  • Almanya Federal Parlamentosu FDP, SDP, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri ortak açıklamayla HDP’ye yönelik baskılara tepki göstererek, "HDP’yleyiz" dedi.

 

Almanya Federal Parlamentosu milletvekilleri; HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesi, HDP’ye yönelik kapatma davası ile HDP’li seçilmişlere yönelik rehin politikasına ortak açıklamayla tepki gösterdi. Tübingen vekilleri Sol Parti’den (Die Linke) Heike Hänsel, Sosyalist Demokrat Parti’den (SPD) Martin Rosemann, Yeşiller’den (Bündnis 90/Die Grünen) Chris Kühn ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) Christopher Gohl, HDP’yle dayanışma mesajı yayımladı.

Seçilmişler bırakılsın

HDP’yi kapatma davasına tepki gösteren vekiller "HDP ile dayanışmamızı ifade ediyor ve hükümete çağrıda bulunuyoruz:  Kapatma davası derhal sonlandırılmalı" dedi. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kazanmak için HDP’ye yönelik kriminalizasyon politikası yürüttüğünü kaydeden vekiller, "Başta HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere tutuklu tüm HDP milletvekilleri ve üyelerinin serbest bırakılmasını talep ediyoruz" diye belirtti.

AİHM kararı uygulanmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Demirtaş ile ilgili verdiği tahliye kararını hatırlatan vekiller, "Türkiye, Avrupa Konseyi'nin bir üyesi olarak, AİHM kararının hızlı bir şekilde yerine getirmekle yükümlüdür. Ancak Türk devleti serbest bırakmak yerine 107 kişiye karşı ek siyasi suçlamalarda bulundu" dedi. Kobanê davasında Demirtaş ile birlikte aralarında Figen Yüksekdağ ve çok sayıda seçilmişin de bulunduğu 107 kişiye çok sayıda suçlama yöneltiliyor.

Sorumlusu iktidardır

HDP İzmir il binasına yönelik saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesini de kınayan vekiller, "Bu, HDP’ye yönelik siyasi propogandanın sonucudur" vurgusunda bulundu. 

Vekiller, Türkiye meclisinde ikinci büyük muhalefet partisi olan HDP’nin eski eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte binlerce üyesinin Türk cezaevlerinde rehin tutulduğuna dikkat çekti.

İzlemekle yetindi

Tübingenli vekillerin ortak çağrı metnine Hristiyan Demokrat Partisi CDU’lu vekil Annette Widmann-Mauz ise dahil olmadı. Widmann-Mauz, Türkiye ile diplomasi görüşmeleri ve kapatma davasının Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğunu belirterek "Türkiye'deki gelişme onları büyük endişeyle izliyorum" demekle yetindi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.