Almanya 15 Şubat’a uzanıyor

Dünya Haberleri —

19 Ocak 2021 Salı - 16:53

  • Almanya'da Başbakan Merkel ile eyalet başbakanları kısıtlamaları değerlendirmek üzere bugün bir araya geldi. Görüşme öncesi Almanya medyasına sızan taslak metne göre; mevcut kısıtlamaların 15 Şubat'a kadar uzatılması öngörülüyor. 

 

Taslakta, toplu taşıma araçlarında, dükkan ve mağazalarda cerrahi ya da koruma gücü yüksek FFP 2 maske takma zorunluluğu getirilmesi; okulların da o tarihe kadar kapalı kalacağı yer alıyor. Okullarla ilgili karara gerekçe olarak, koronavirüsü mutasyonunun yaygın haldeki mevcut virüse oranla çocuklar ve ergenlere daha kolay bulaşma riski gösterildi.

Taslak metinde, yaşlılar ve bakım evlerinde kalanların daha iyi korunmalarına yönelik tedbirlerin artırılacağı bilgisine de yer verildi. Buna göre; bakım evi personelinin FFP 2 maskesi takması ve binalara girişlerde hızlı testler yapılması öngörülüyor.

Taslak metinde, işletmeler için mümkün olması halinde personelin evden çalışmasına izin vermesi gereken bir düzenlemenin kabul edilmesi gerektiğine işaret edildi.

Merkel ve 16 eyalet başbakanının görüşmesinde ayrıca  yeni olası önlemlerin de ele alınması bekleniyordu. Bu bağlamda henüz netlik kazanmayan evden çalışmanın (Homeoffice)  teşvik edilmesi, toplu taşımada yeni tedbirlere başvurulması ve federal düzeyde gece sokağa çıkış kısıtlamaları gibi konular masaya yatırıldı. Haber hazırlanırken görüşme devam ediyordu.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.