Almanya 31 Ocak'a kadar kapalı

Dünya Haberleri —

6 Ocak 2021 Çarşamba - 17:53

  • Almanya, 10 Ocak'a kadar geçerli olan salgın önlemlerini 31 Ocak’a kadar uzattı. Karar ile yüksek vaka sayısının düşürülmesi amaçlanıyor.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 16 eyaletin başbakanı dün bir araya gelerek 16 Aralık’tan beri yürürlükte olan koronavirüs tedbirlerini görüştü. Toplantıda 10 Ocak tarihine kadar alınan kapanma kararının 31 Ocak’a kadar uzatılması kararlaştırıldı. Toplantıda sosyal temasın kısıtlanması kararlarında da uzlaşı sağlandı. Buna göre;

* Aynı evde yaşayanlar dışarıda sadece bir kişi ile buluşabilecek.

* Vaka sayılarının çok yüksek olduğu bölgelerde dolaşıma sınırlama getirilecek. Bu bölgelerde kişiler geçerli bir nedenleri olmadığı sürece sadece evlerinin 15 km uzağına kadar gidebilecek.

Başbakan Merkel, 31 Ocak’a kadar kapanma kararının gerekçesi olarak koronavirüsün mutasyona uğrayan türünü gösterdi. Bu türün çok daha fazla bulaşıcı olması nedeniye vaka sayısının artış gösterdiğini, hastane kapasitelerinin de bu nedenle sınıra dayandığını ifade eden Merkel, 25 Ocak’ta eyalet başbakanlarıyla bir kez daha buluşacak ve şubat önlemlerini görüşecek.

Öte yandan radikalleşen korona tedbirleri ardından bir açıklama yapan Maliye Bakanı Olaf Scholz, bu tedbirlerin mali açıdan bir sıkıntıya yol açmayacağını söyledi. Scholz, gerekli önlemlerin alındığını, gerekli olan yardımların hazır tutulduğunu belirterek “2008 krizinden daha iyi bir durumdayız” dedi.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.