Almanya 3. dalganın kıskacında

Dünya Haberleri —

16 Nisan 2021 Cuma - 15:05

  • Günlük vaka sayısının 30 bin bandında seyrettiği Almanya’da eyaletlere acil kapanma çağrısı yapıldı. Merkel ise 3. dalganın ülkeyi kontrol altına aldığını belirtti.

 

Son 24 saat içinde 29 bin 426 kişinin koronavirüse yakalandığı, 293 kişinin ise hayatını kaybettiği Almanya’da Sağlık Bakanlığı eyaletlere acil kapanma çağrısı yaptı. Başbakan Merkel ise durumu “çok ciddi” olarak tanımladı ve “Ülke üçüncü dalganın kontrolünde” dedi.

Sağlık Bakanı Spahn, vaka sayısı nedeniyle yoğun bakım ünitelerinin alarm verdiğini belirterek, eyaletlerden acilen tedbirlerin sertleştirilmesini istedi. 3. dalganın kırılması için testlerin ve aşılamaların tek başına yeterli olamayacağını kaydeden Spahn, “daha fazla kısıtlama gerekli” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Federal Meclis’te yaptığı konuşmada vaka artışı nedeniyle durumun ciddiyetine vurgu yaptı. “Ülkemiz 3. dalganın kontrolüne girdi” diye belirten Merkel,  koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi planlanan yasa tasarısını da savundu ve “sokağa çıkma yasağının” yeni bir “icat” olmadığını ifade etti.  Merkel, vaka artışını engellemek için temasın sınırlandırılması gerektiğini de dile getirdi.

Yasa tasarısında neler var?

Cuma günü görüşülmeye başlanacak yasa tasarısına göre Federal Hükümet, koronavirüs ile mücadele konusunda eyaletlerin yetkilerini kısıtlayacak ve bazı tedbirlere kendisi karar verecek.  Tasarı, 7 günlük insidansın 100'ün üstüne çıkması durumunda gece sokağa çıkma yasağı getirilmesini içeriyor. İnsidans sayısının 200'ün üzerine çıkması durumunda ise kreşler ve okullar kapatılacak. 

Yeni vakalar 15 ile 49 yaşları arası

Öte yandan Robert Koch Enstitüsü ülkedeki yeni vakaların çoğunun 15 ile 49 yaşları arasındaki kişilerde görüldüğünü belirterek, vaka artışı nedeniyle tedbirlerin sertleştirilmesi çağrısı yaptı. Sağlık sisteminde yaşanan zorlanmaya işaret eden Enstitü, "Hastanelerdeki durum dramatik bir hale geliyor" açıklamasını yaptı.

Verilere göre Almanya genelinde şimdiye kadar 3 milyondan fazla kişi koronavirüse yakalandı, 80 bine yakın kişi ise hayatını kaybetti.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.