Almanya'da vekillerden HDP’ye destek

Dünya Haberleri —

5 Mart 2021 Cuma - 15:44

  • Almanya’da Federal Meclis’te grubu bulunan Sol Parti, FDP ve Yeşiller milletvekilleri, ortak bir açıklama yaparak HDP’ye yönelik baskıları kınadı, dayanışma mesajı verdi. Vekiller, Türkiye'ye baskı yapılmasını istedi.

 

Almanya’da Sol Parti’den Gökay Akbulut ve Michel Brandt, Yeşiller Partisi’nden Canan Bayram, Margit Stumpp, Hür Demokratlar Partisi'nden (FDP) Bijan Djir-Sarai, AKP-MHP iktidarının HDP’ye yönelik artan baskılarına ilişkin ortak bir açıklama yaptı.
HDP seçmenlerinin iradelerinin gasp edildiğini belirten parlamenterler şu açıklamayı yaptı: “Türkiye'de HDP'nin yaklaşık 5000 üyesi ve sempatizanı son yıllarda siyasi nedenlerden dolayı tutuklandı. 2019 yerel seçimlerinden bu yana, seçilen 48 HDP'li belediye başkanı görevden alındı ve kısmen tutuklandı. Seçmenlerin hakkı gasp edildi. Mevcut yasama döneminde, HDP'nin iki milletvekilinin vekilliği düşürüldü. Türkiye'deki siyasi tutukluların yargılama sürecinden ve durumlarından son derece endişeliyiz. Tutuklu siyasetçiler ile dayanışmamızı ilan ediyoruz.”

Parlamenterler açıklamanın devamında  “Alman hükümeti gibi uluslararası partnerler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına uyumu vurgulamak için Türkiye ile ekonomik ilişkileri kullanmalıdır. Avrupa Birliği Konseyi'nin önde gelen bir üyesi olarak, Federal Almanya Hükümeti Türkiye üzerinde olumlu etkisini yükseltmelidir” diye belirtildi.

BERLİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.